Jednou vetou

Brestov: Migráciu ropúch bradavičnatých ovplyvnili dážď i chladnejšie počasie

Na snímke samček ropuchy bradavičnatej pri transfere na Brestovských rybníkoch

foto: TASR

Migráciu ropúch bradavičnatých na Brestovských rybníkoch v Humenskom okrese ovplyvnili víkendové intenzívne zrážky i chladnejšie počasie, v týchto dňoch však pokračuje ďalej. Z lesa do vody sa vybrali splniť si svoju reprodukčnú funkciu. Tamojšia populácia predstavuje približne 15.000 jedincov.

Transfer na tejto lokalite realizujú už 14. rok. Popri vodnej ploche i lese osadili približne 1,2 kilometra zábran. „V tomto roku začala migrácia 31. marca, keď bolo prenesených 103 jedincov,“ uviedla pre TASR environmentalistka Anna Macková zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty so sídlom v Medzilaborciach s tým, že hlavný ťah zaznamenali 1. apríla, keď ich preniesli 1202.

„Počas tohto dňa bola vážnejšie situácia, nakoľko výdatne pršalo a tie zrážky sa hromadili pri fólii. Voda, ktorá pritekala od lesa nestíhala odtekať, zároveň sa nám začala zaplavovať aj cesta,“ vysvetlila s tým, že aj tie ropuchy, ktoré stihli vyzbierať sa s prívalmi vody dostávali na komunikáciu. „Bolo potrebné na niektorých miestach fóliu odstrániť, aby voda rýchlejšie odtiekla a znovu ju nainštalovať, aby plnila svoj účel,“ doplnila.

Pri ochladení na začiatku tohto týždňa zaznamenali, že migrácia nepokračuje, čo sa však zmenilo a v stredu 4. apríla spolu s vyššie spomínanými počtami evidovali približne 1500 prenesených jedincov. Podľa Mackovej dokážu pri vhodných podmienkach realizovať transfer od 3000 do 4000 kusov. Do tejto akcie sa zapájajú aj školy, v tomto roku sú štyri.

„Absolvovali sme s nimi už teoretickú časť, kde sme deťom vysvetlili, prečo sú ropuchy dôležité, aký majú význam v prírode, aké v nej majú miesto, že sú súčasťou potravinového reťazca a sú dôležité aj z toho dôvodu, že likvidujú škodlivý hmyz,“ priblížila. V jeden deň tam prichádza 15 až 20 detí. „Spolupracujeme s nimi už ôsmy rok a sú ozaj pomocou,“ doplnila.

Po približne týždni ropuchy podľa environmentalistky tiahnu naspäť do lesa, keď ich už neprenášajú, ale fólie dvíhajú vo večerných hodinách. „Vtedy je predpoklad, že tu nebude prechádzať veľa áut, pretože aj tá migrácia nazad do lesa je masová. Predpokladáme, že to bude v budúcom týždni, pokiaľ ich avizované ochladenie nezabrzdí,“ poznamenala.

Podobný transfer realizovali kedysi aj na rybníkoch pri obci Košarovce v Humenskom okrese. „Z kapacitných dôvodov to už nerobíme, ale bolo by to potrebné, nakoľko tam je tá cesta frekventovanejšia,“ spomenula s tým, že ďalšie lokality evidujú pri Zbojnom v okrese Medzilaborce a za obcou Topoľovka, ktorá leží neďaleko Humenného. Prenos však ani tam neuskutočňujú.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru