Britský lovec stromov R. McBride navštívil Slovensko

Na víťaza ankety Strom roka 2018 a finalistu celoeurópskej súťaže Európsky strom roka lipu v Kopčanoch v okrese Skalica sa prišiel v piatok pozrieť britský Tree Hunter, tzv. lovec stromov Rob McBride. Na snímke Rob McBride. V Kopčanoch 8. februára 2019.

foto: TASR - Vladimír Miček

Na víťaza ankety Strom roka 2018 a finalistu celoeurópskej súťaže Európsky strom roka lipu v Kopčanoch v okrese Skalica sa prišiel v piatok pozrieť britský Tree Hunter, tzv. lovec stromov Rob McBride.

McBride je bojovník za ochranu stromov. Už mnoho rokov zvyšuje povedomie o stromoch v ohrození a upriamuje pozornosť na dôležitosť ich ochrany. Je fotograf, cestovateľ, ambasádor starých a významných stromov, pravidelne spolupracuje s BBC.

V SR operovali srdce za pomoci systému nahradzujúceho krvný obeh

„Rovnako ako minulý rok, aj tentoraz som sa vydal naprieč celou Európou na ‚Stromy v ohrození tour‘, počas ktorej pomáham s reprezentáciou a ‚lovím‘ príbehy stromov, ktoré súťažia v Európskom strome roka alebo sú v danej krajine ohrozené,“ uviedol McBride.

Jednou časťou sú samotné stromy, ktoré súťažia o Európsky strom roka, druhou je samotná záchrana ohrozených stromov. „Súťaž je predovšetkým zábava a príjemná záležitosť, ale druhou časťou je záchrana stromov, pre ktorú sa robí veľmi málo,“ doplnil McBride.

Ambasádor sa stretol s predstaviteľmi obce Kopčany, žiakmi miestnej základnej školy a členmi občianskeho združenia Kozel. „Rozhodli sme sa tento strom prihlásiť, keďže ja ako učiteľka sem s deťmi často chodím v rámci praktického vyučovania a pri lipe deti niektoré veci lepšie vnímajú. Pri rekonštrukčných prácach lipe poškodili koreňové systémy a my chceme urobiť maximum pre to, aby sme jej dokázali čo najdlhšie predĺžiť život,“ vysvetlila učiteľka základnej školy v Kopčanoch a hlavná iniciátorka toho, že strom bol do súťaže prihlásený Ivana Bolebruchová.

Sobota plná plesov, v nedeľu skúste výstavu

Lipa sa nachádza v tesnej blízkosti kostola svätej Margity Antiochijskej, ktorý patrí medzi najstaršie zachované kostoly na území Slovenska. Bol postavený v období Veľkomoravskej ríše.

„Na začiatku sme konzultovali, či by takáto iniciatíva prichádzala do úvahy a boli sme za. Mne sa na tejto akcii páči, že má spoločenský rozmer. Zapojila sa do toho škola, mladá generácia sa aj takýmito akciami vychováva k určitým hodnotám. U detí vzniká puto k tomuto miestu, tak ku stromu, ako aj ku kostolu. Vážia si to a cítia, že toto je niečo naše,“ uviedol kňaz Štefan Locner.

Obec plánuje v blízkosti lipy ďalšie investície, ktoré by miesto zatraktívnili pre turistov. „Pri kostolíku budeme robiť archeologický výskum a podľa toho ako dopadne, spravíme pôdorys, ako panský dvorec, ktorý tu kedysi bol, vyzeral. Máme spracovaný projekt na rekonštrukciu horárne, ktorá je v tesnej blízkosti lipy a kostola. Do konca marca plánuje obec spoločne s cirkvou podať projekt na rekonštrukciu strechy kostolíka,“ doplnil najbližšie plány v okolí lipy starosta obce Kopčany Dušan Dubecký.

Môže vás zaujímať

Horskí záchranári pomáhali na Martinských holiach 47-ročnej turistke