Jednou vetou

Bude mať Bratislava nočného primátora? Mesto plánuje funkciu zriadiť

Ilustračná foto

Foto: TASR

Bratislava plánuje v nasledujúcich mesiacoch zriadiť funkciu nočného primátora. Ten bude zodpovedný za koordináciu starostlivosti o hlavné mesto v nočných hodinách. Potvrdil to bratislavský magistrát. Nočného primátora či starostu má napríklad Amsterdam a niekoľko dní aj Praha.

Bratislave hrozí obrovský kolaps. Na tieto cesty radšej zabudnite

Nočný primátor bude podľa bratislavského magistrátu využívať primárne mäkké nástroje na riadenie nočného života v meste. „Do jeho kompetencií spadá rokovanie s prevádzkovateľmi jednotlivých prevádzok, respektíve s ich zástupcami a nastavovanie pravidiel fungovania mesta v nočných hodinách,“ vysvetlilo hlavné mesto.

Nočný primátor má prijímať aj opatrenia na prevenciu konfliktov vrátane riadenia tímu ľudí zaoberajúcich sa predchádzaniu a riešeniu konfliktov v teréne. Zaoberať sa bude aj problémom rušenia nočného pokoja. Úzko bude spolupracovať so splnomocnenkyňou bratislavského primátora pre bezpečnosť a drogovú politiku Ivetou Chovancovou aj s náčelníkom mestskej polície.

FOTO: Po ošarpanej stanici ani stopy. Nivy v Bratislave vôbec nespoznáte

Odborník na samosprávu a hovorca Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák pre TASR uviedol, že až aplikačná prax ukáže, do akej mieri je to nástroj, v ktorom sa dokážu koncentrovať kompetencie v oblasti verejného poriadku.

„Tak, aby nenarušili činnosť mestskej polície a úlohy z hľadiska povoľovania prevádzok i podnikateľskej činnosti a neovplyvnili ďalšie odbory magistrátu, ktoré v tejto oblasti robia,“ priblížil. Podľa Kaliňáka je veľmi dôležité zabezpečiť, aby nedošlo k duplicite, aby viaceré pozície nerobili to isté. „Lebo dobrý úmysel môže spôsobiť aj neporiadok,“ podotkol.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru