Jednou vetou

Budova Orbisu v centre Nitry bude čoskoro minulosťou

Takto by mal vyzerať nový pohľad na Orbis

foto: facebook.com

Budova Orbisu v centre Nitry bude čoskoro minulosťou. Spoločnosť Inpek, s.r.o., Nitra začala bezprostredne po veľkonočných sviatkoch s búraním budovy, na mieste ktorej vyrastie nový polyfunkčný komplex. Búracie práce sa začali v zadnej časti objektu od Piaristickej ulice.

Samotným búracím prácam predchádzalo vyčistenie vnútorných priestorov objektu, ktoré firma Inpek začala v druhej polovici februára. V schátraných priestoroch sa nachádzal nepoužiteľný nábytok, obklady, staré sedačky z bývalého kina, informoval obchodný riaditeľ spoločnosti Jozef Bóňa. Všetky práce podľa jeho slov pokračujú podľa schváleného projektu búracích prác a právoplatného povolenia na odstránenie stavby.

Stavebnú uzáveru v centre Nitry nevyhlásili

Búracie práce by mali trvať zhruba 60 dní. Počas nich by nemalo prísť k zásadnému obmedzeniu obyvateľov mesta či obmedzeniu dopravy. „Pre výkon búracích prác aj pre samotnú realizáciu stavby sú schválené dva dočasné vjazdy na parkovisko z Piaristickej ulice a zo Štefánikovej triedy. Budú označené schváleným dočasným dopravným značením,“ povedal Bóňa. Pre chodcov bude na chodníku pred Orbisom, ktorý bude križovať dočasný vjazd na stavenisko, vyznačený priechod pre chodcov.

Budova bývalého domu kultúry Orbis bola postavená v roku 1990, jej súčasťou bola aj kinosála. Neskôr prenajalo mesto budovu Radiu Nitra, v objekte vznikli obchodné prevádzky. Nájomca neplatil mestu nájomné, spor skončil na súde, ktorý rozhodol o vyprataní priestorov.

Prevádzka kina sa skončila v roku 2007. O rok neskôr, po neúspešnom hľadaní investora, ktorý by chátrajúci objekt zrekonštruoval, mestskí poslanci schválili priamy predaj Orbisu a okolitých pozemkov firme Inpek. V novom polyfunkčnom komplexe budú umiestnené obchody, služby, kancelárie i byty. Investor deklaruje 18-mesačnú realizačnú lehotu odo dňa získania stavebného povolenia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru