Jednou vetou

Čauko september. Tu to bude žiť cez víkend

Víkendové tipy posielajte na redakcia@hlavne.sk

autorská koláž hlavne.sk

Jeseň dofrčala, september si balí "švestky" a vy môžete vyraziť opäť na zaujímavé akcie počas víkendu. Berte svetre, vetrovky, lebo má byť maximálne do 18 stupňov. Sobota bude škaredá a nedeľa krajšia. Najkôr oblačno, zamračené a potom jasno až polooblačno. Lepšie sa nepodarilo v SHMÚ vybaviť, robia čo môžu, ale na sklade viac nemajú. Za to si určite vyberiete z našej ponuky a pozrite si aj videá pri jednotlivých tipoch. Niektoré sú ozajstné lahôdky. Nech sa páči:

Chcem dostávať pravidelne novinky – Newsletter

Pozor tma. Jééé to je pekné

Zase toho bude plný facebook a instagram, ale je to skutočne krásne. Cez víkend sa v Bratislave koná festival Biela noc 2018 – medzinárodný multižánrový festival, ktorý funguje od roku 2002 (začal v Paríži) a postupne sa rozšíril do metropol na celom svete. 

Biela noc v Bratislave ponúkne 44 umeleckých zastávok i viac bezpečnosti v dave

Jasné, minie sa pri tom elektrina, ale predvedú sa nasvietené nepoznané aj významné miesta európskych metropol. Všetko sa to začne diať podvečer a potom v priebehu noci, keď bude všade tma. Kompletný program a miesta, kde uvidíte parádne veci nájdete aj tu. Dokonca električky v Blave kvôli tomu budú premávať do druhej po polnoci.

Okrem našich „osvetľovačov“ prídu devy a junáci z Veľkej Británie, Japonska, Nemecka, Poľska, Rakúska a Francúzska. Asi aj z iných krajín, ale tieto sú najviac zastúpené. Pozrite si video, ako bolo pred rokom, to presvedčí aj východniara v Bratislave, aby vyliezol do mesta:

Vínečko bíué, burčáček bubloce

Ak Vám minulý víkend v Pezinku nešmakovali lokše, cigánska, štrúdel, pagáč, burčiak, tak skočte do Modry. Celý víkend je tam na programe tamojšie vinobranie. Jasné, bude to rozvoniavať dobrotami, stánkari si budú mädliť večer ruky, koľko majú tržbu, kolotočári možno trochu upratovať po tých, čo nezvládli reťazovku alebo inú atrakciu…

Skvelá zábava po celý deň. V Urpineri to žilo!

O muziku sa postará Jana Kirschner, teda ak ju nazvučia a zapnú mikrofón, ďalej Lina Mayer, Hex, Medial Banana a večer bude na námestí hlučná diskoška. Kto by sa rád okrem pitia a koštovky niečomu naozaj chcel priučiť, môže ísť na Prešovačku – komentovaná ukážka lisovania hrozna na historickom preši, podávanie muštu.

Ako odohnať jesennú chrípku a nachladnutie. Máme tipy na posilnenie imunity

Keď to zhrnieme, na programe sú úsmevy, dobré jedlo, sem-tam to niekto s konzumáciou prepískne, iní sa trochu pochytia a majú o líčenie pod očami postarané, ale to už tak raz je a basta. Celý program aj miesta, kde to bude všade prebiehať je tu. Nuž a ľaľa aká šumná reportážička z minulého roka sa povaľuje na webe:

Aj toto si treba vypočuť, nech ste naštartuvaný vyraziť do Modry. Ejha to sú decibely:

Opatrne potom, keď budete šoférovať. Orešanské je sviňa, sa vie už roky:

Jarmoky, hody a takéto veci

Pokiaľ ide o klasiku, deje sa toho tento víkend veľa. Skúsme zopár miest prebehnúť. Jarmoky: Nová Baňa, Rimavská Sobota, Myjava, Bánov, Gbely, Zlaté Moravce, Stará Ľubovňa. Prípadne vyskúšajte, ak to samozrejme máte na skok aj sem: Dni obce Očová, Dni mesta Bardejov, alebo Michalský jarok v Hlohovci.

Hviezdu TV šou ani nespoznáte. Lujza má talent na maskovanie

Parádička bude aj v Karlovej Vsi. Až do nedele robia hody s napráskaným programom. Zmeska starostlivo vyberaných účinkujúcich je zárukou poriadnej zábavičky: Senioranka – karloveský folklórny súbor, Igor Kmeťo a jeho funky banda, Mažoretky, Polemic, Vrbovskí víťazi, Nedvědovci, folklórny súbor Čečinka a ďalší. Všetko nájdete na tomto linku.

Vedia to tam roztočiť, takto vyzerali hody pred 2 rokmi:

Ozaj tá Čečinka? Takto im to hraje fajnô:

Aj ten Kmeťo to vie rozbúšiť, na hodoch snáď zahrá aj toto bez Rytmusa:

Nesmie chýbať hymna všetkých hodov: 

Niečo špéci mňam: Hnúšťa pozýva na Súťaž vo varení kotlíkovej kapusty, v Kysuckom Novom Meste sa koná súťaž o najlepší Kysucký guláš a v Žiline street-food festival, alebo Sliačske jesenné chuťovky s folklórom. Čiže trúbky, heligónky, azda i fujary a k tomu niečo pod zub od gazdiniek. Dáme ochutnávku z toho guláša?

Dobre, chystáte sa cez víkend tancovať? Toto teraz letí. Možno ste videli:

Ak tancujete rovnako 40 rokov, nič tým nepokazíte. Len si to zopakujme:

Keď tanec, tak jedna štandardná hopsasá muzička:

A čo poviete na tanečného kráľa?

Užite si vydarený víkend, nech je čo najviac podľa Vašich predstáv. Zabávajte sa, relaxujte, jedzte. Áno, jeseň je o jedení tiež, ako každé ročné obdobie.

A keď viete o dobrej akcoške, podujatí vo Vašom okolí napíšte o tom na redakcia@hlavne.sk skúsim sa o tom so sebou poradiť a zaradiť akcošku do prehľadu.

A nemyslite hneď na pondelok. To je škaredé slovo, bŕŕ, pondelok!? Tak ešte raz, peknú sobotu aj nedeľu, Váš Aďo Wé 🙂

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru