Jednou vetou

Chorých je stále menej, chrípková sezóna má desať obetí

Ilustračné foto

fotokoláž: hlavné.sk

Chrípka naďalej ustupuje, počet chorých klesá v každom kraji. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Svoje brány zavrelo tento týždeň pre chorobu jedno školské zariadenie - materská škola v Košickom kraji.

Počas týždňa nahlásili lekári 2937 prípadov chrípky, chorobnosť v porovnaní s minulým týždňom klesla o 23,7 percenta. Lekári však celkovo nahlásili 36.052 akútnych respiračných ochorení (ARO) vrátane chrípky, chorobnosť v tomto prípade klesla o 9,4 percenta.

„Od začiatku chrípkovej sezóny 2017/2018 lekári zaznamenali 43 prípadov ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI), v desiatich prípadoch to skončilo úmrtím, z toho u šiestich zomrelých sa potvrdil vírus chrípky B bez bližšej špecifikácie a u jedného sa potvrdil vírus chrípky A/H1pdm09,“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas z ÚVZ SR.

Chrípková sezóna by mala trvať do 18. kalendárneho týždňa tohto roka. Účinnou prevenciou je očkovanie, treba však dbať aj na iné preventívne opatrenia. ÚVZ radí poriadne vetrať a umývať si ruky. Dôležité je tiež primerane sa obliekať či vyhýbať sa priestorom s vysokou koncentráciou ľudí. Účinne a často vetrať treba najmä v škôlkach, školách a na pracoviskách. Šíreniu nákazy medzi škôlkarmi môžu zabrániť ranné kontroly pred vstupom dieťaťa do kolektívu.

Ľuďom môže pomôcť aj dostatok odpočinku či správna výživa s množstvom ovocia, zeleniny a tekutín. Niektoré odporúčania zahŕňajú aj obmedzenie podávania rúk počas chrípkovej sezóny. Pri kýchaní treba používať papierové vreckovky.

V Trenčianskom kraji sa chorobnosť znížila takmer o tretinu

Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili tento týždeň 4824 akútnych respiračných ochorení. Chorobnosť bola na úrovni minulého týždňa. Informovala hlavná hygienička Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne Ľudmila Bučková.

Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v TSK bola tento týždeň v okrese Trenčín, kde dosiahla úroveň 2645 ochorení na 100.000 obyvateľov. Najnižšia chorobnosť, 922 ochorení na 100.000 obyvateľov, bola v okrese Považská Bystrica.

Z celkového počtu ochorení bolo 380 ochorení na chrípku. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 30,9 percenta. Chrípka tento týždeň trápila najmä mládež od 15 do 19 rokov. Pre chrípku nemuseli prerušiť vyučovanie v žiadnej škole a školskom zariadení v kraji.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru