Jednou vetou

Chorých na ARO a chrípku v poslednom týždni opäť ubudlo

Ilustračný obrázok

Foto: pixabay.com

Počet chorých na akútne respiračné ochorenia (ARO) na Slovensku počas 13. týždňa klesol v porovnaní s minulým týždňom o 5,6 percenta. Lekári celkovo nahlásili 42.206 ARO. V počte najviac chorých dlhodobo vedie Bratislavský kraj. Naopak, najnižšia chorobnosť bola zaznamenaná v Prešovskom kraji. ARO mali najmä deti do piatich rokov. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Priebeh ochorení bol pri ARO komplikovaný v prípade 921 osôb. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (477). Ochorenia hlásilo 58 percent všeobecných lekárov pre deti a dorast a 48 percent všeobecných lekárov pre dospelých. Najvyšší počet hlásiacich lekárov bol zaznamenaný v Trnavskom, najnižší v Bratislavskom kraji.

Lekári hlásili v 13. kalendárnom týždni 3412 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO), čo predstavuje 8,1 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 13 percent. Najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Trnavskom, najnižšia v Bratislavskom kraji. Najčastejšie na CHPO ochoreli deti do piatich rokov.

Počet chorých na ARO klesol v Košickom kraji takmer o šesť percent

 Hlásených bolo sedem prerušení výchovno-vzdelávacieho procesu. Išlo o šesť materských škôl a jednu základnú školu. Hlásené boli aj tri prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI, a to zo Žilinského kraja. V jednom prípade bol potvrdený vírus chrípky nešpecifikovaný. Z celkového počtu prípadov SARI hlásených v 13. kalendárnom týždni 2019 bol hlásený jeden prípad úmrtia. Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo doteraz hlásených spolu 113 prípadov SARI, z ktorých 46 skončilo úmrtím.

Chrípková sezóna trvá od 40. kalendárneho týždňa roka do 18. kalendárneho týždňa nasledujúceho roka, určila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Je charakteristická zvýšenou chorobnosťou na akútne respiračné ochorenia vrátane chrípky a jej podobných ochorení. Pokiaľ ide o chrípku, najdostupnejšou a najúčinnejšou špecifickou ochranou je podľa epidemiológov každoročné očkovanie. Na Slovensku ho hradia všetky zdravotné poisťovne. Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných aj zimných mesiacov až do objavenia sa epidémie chrípky.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru