Jednou vetou

Chystajú testovanie všetkých zamestnancov zariadení sociálnych služieb

Ilustračné foto

TASR

Trnavská župa prijala prvé preventívne opatrenia v zariadeniach sociálnych služieb už začiatkom marca, ešte skôr, ako ich centrálne nariadil štát

Trnavský samosprávny kraj pripravuje v spolupráci so súkromnou spoločnosťou plošné testovanie všetkých zamestnancov župných zariadení sociálnych služieb. Informoval o tom predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Momentálne sa testy na ochorenie COVID-19 vykonávajú v prípade zmien zdravotného stavu klientov. Trnavská župa prevádzkuje 21 zariadení sociálnych služieb. Práve takéto zariadenia sa ukazujú byť rizikovými v prípade šírenia ochorenia COVID-19.

„Akékoľvek zmeny zdravotného stavu sú okamžite konzultované s príslušným regionálnym úradom verejného zdravotníctva a bez ohľadu na konkrétne príznaky sa okamžite vykoná test na COVID-19. V rámci zariadení sú pripravené priestory na izoláciu rizikových klientov. Župa aktuálne pripravuje karanténne zariadenia sociálnych služieb a vo všetkých domovoch sociálnych služieb vyčleňuje karanténne miesta,“ dodal Viskupič.

Obsluhujúci personál je povinný používať ochranné pracovné pomôcky a dodržiavať aj ďalšie bezpečnostné opatrenia. „Pri vstupe zamestnancov do zariadenia im merajú telesnú teplotu, vykonávajú dezinfekciu a poskytujú im nové ochranné pomôcky. Skúmame tiež ich cestovateľskú anamnézu, v prípade kontaktu s rizikovou osobou zostáva zamestnanec v domácej karanténe,“ priblížil ďalšie opatrenia župan Viskupič.

V rámci sprísňovania bezpečnostných opatrení sú župné zariadenia zásobované bezkontaktným spôsobom. Dodávatelia majú obmedzený vstup do areálov zariadení sociálnych služieb, aby bol limitovaný ich kontakt so zamestnancami.

Trnavská župa prijala prvé preventívne opatrenia v zariadeniach sociálnych služieb už začiatkom marca, ešte predtým, ako ich centrálne nariadil štát. Od 7. marca platí prísny zákaz návštev pre verejnosť, rovnako je zakázaný akýkoľvek voľný pohyb klientov mimo zariadenia.

Najprv museli štyria seniori zomrieť, až potom Droba konal

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru