Jednou vetou

Cieľom výletu Hor sa na Gemer bude Ochtinská aragonitová jaskyňa

Ilustračné foto

TASR

Druhú polovicu výletov za Svetovým dedičstvom UNESCO v Košickom regióne odštartuje nostalgická jazda na Gemer. Cieľom sobotňajšieho výletu Hor sa na Gemer bude Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je jedinou sprístupnenou aragonitovou jaskyňou v Európe.

Unikátnosť Ochtinskej aragonitovej jaskyne spočíva podľa riaditeľky organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej v jej aragonitovej výzdobe starej desiatky tisíc rokov.

Aragonity sú staré 140 000 rokov

„Najstaršia generácia aragonitu v tejto jaskyni má takmer 140 000 rokov, najmladšia sa v súčasnosti len tvorí a jej jednotlivé útvary majú dva až štyri milimetre. Zaujímavosťou je, že Ochtinská aragonitová jaskyňa je jednou z troch sprístupnených aragonitových jaskýň na svete. Zvyšné dve sú v Mexiku a Argentíne, takže tento klenot Košického kraja je vlastne európskym unikátom,“ zdôraznila riaditeľka s tým, že najvzácnejším aragonitovým útvarom je takzvaný železný kvet pripomínajúci koraly.

Aj počas štvrtej nostalgickej jazdy Vlakom za UNESCOM sa cestujúci odvezú v legendárnych motorových vozňoch typu 810.

„Okrem pamiatky Svetového dedičstva UNESCO, ktorá je cieľom našej jazdy, budú môcť cestujúci tradične vidieť aj krásy okolia. Medzi nimi aj krásne gemerské mestečko Štítnik, v ktorom sa práve v tento deň odohrajú obľúbené Štítnické hradné hry,“ priblížil predseda OZ Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Výlety vláčikom sú žiadané

Podľa riaditeľky Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej sú výlety Vlakom za UNESCOM žiadané.
Ukázali to prvé dve jazdy, ale najmä tá posledná – Leto v Raji – zo soboty 29. júla. Lístky na nostalgický vláčik smerujúci k Dobšinskej ľadovej jaskyni boli vypredané viac ako týždeň pred výletom.

„Už teraz môžem prezradiť, že na druhú septembrovú sobotu pridáme jazdu Leto v Raji. Zopakujeme si výlet k Dobšinskej ľadovej jaskyni, aby ho mohlo zažiť ešte viac nadšených cestovateľov a milovníkov Košického regiónu,“ dodala riaditeľka.

Vlak v sobotu vyštartuje z košickej železničnej stanice o 08.10 h a do metropoly východného Slovenska sa vráti po 19.00 h.

Môže vás zaujímať

FOTO: Do parlamentu mieri strana, ktorá chce zlepšiť život v regiónoch a budovať vidiek