Jednou vetou

Cyklomost slobody v Devínskej Novej Vsi je podľa statika bezpečný, kamión ho nepoškodil

Cyklomost Slobody v Devínskej Novej Vsi bol po prejazde kamióna z bezpečnostných dôvodov uzatvorený a podrobený diagnostickej skúške.

Foto: SITA

Cyklomost slobody v bratislavskej Devínskej Novej Vsi je bezpečný, môžu sa naň vrátiť cyklisti aj chodci. Potvrdil to statik, ktorý zhodnotil, že neprišlo k jeho poškodeniu, je bezpečný a prevádzkyschopný.

Cyklomost konštruovaný pre peších, cyklistov a záchranné zložky bol po prejazde kamióna z bezpečnostných dôvodov uzatvorený a podrobený diagnostickej skúške. Jej komplexnú správu dostal Bratislavský samosprávny kraj (BSK) v utorok. „Ťahač s návesom, ktorý sa na lávke nachádzal, svojou hmotnosťou 40 ton mierne prekonal hmotnosť zaťaženia, ktoré bolo aplikované počas zaťažovacej skúšky mosta. Statický výpočet preukázal, že konštrukcia je v poriadku. Keďže pri diagnostickom prieskume neboli zistené statické poruchy nosných prvkov od mimoriadneho zaťaženia, dajú sa potvrdiť výsledky statického výpočtu, čo znamená že cyklomost je prevádzkyschopný,“ uvádza sa v správe.

„Informácia o kamióne na cyklomoste ma šokovala. Je to absurdné a trestuhodné. Vodič ohrozil seba, životy iných aj statiku mosta. Takéto konanie je neakceptovateľné a verím, že bude vyvodená zodpovednosť,“ povedal predseda BSK Juraj Droba a vyjadril vieru, že podobný prípad sa nebude opakovať a že cyklomost bude ešte dlhé roky slúžiť všetkým a bude naďalej využívaný ako spojovací článok regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás.

Vodiča, ktorý prešiel s kamiónom cez Cyklomost slobody, už polícia obvinila. „Začiatkom tohto mesiaca sme prijali oznámenie o jazde nákladného motorového vozidla cez Cyklomost slobody v mestskej časti Devínska nová Ves,“ uviedla polícia a dodala, že vodič kamióna nerešpektoval dopravné značenie, že na cyklomost je zakázaný vjazd všetkých motorových vozidiel a je určený výhradne pre cyklistov a chodcov, a pokúsil sa cez neho prejsť. „Touto jazdou vydal ľudí do nebezpečenstva smrti alebo ťažkej ujmy na zdraví, alebo škody veľkého rozsahu porušením statiky mosta,“ doplnila polícia. Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie zo zločinu všeobecného ohrozenia 30-ročnému Martinovi K. z okresu Trenčín. V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na štyri roky až desať rokov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru