Dekan FTVŠ si pýta likvidačné nájomné. Kto chce zničiť klub kanoistov?

Kanoistický klub Slávia UK Bratislava sídli v lodenici v bratislavskej Karlovej Vsi

autorská koláž hlavne.sk, Google Maps, Shutterstock

Jednu z lodí v lodenici v bratislavskej Karlovej Vsi si roky prenajíma kanoistický klub Slávia UK Bratislava. Podľa informácií hlavne.sk však najnovšie nájom lode extrémne zdražel a prenajímateľ si pýta pre nich likvidačné nájomné tisíc eur mesačne. Vynára sa tak otázka, či o lukratívne miesto v lodenici nemá záujem niekto vplyvný a bohatý?

Herečka Karin Haydu: Prišla jar, treba doplniť šperkovnicu a urobiť si radosť

Do redakcie sme dostali tip, že kanoistický klub Slávia UK, ktorý si dlhé roky prenajíma loď v lodenici v Karlovej Vsi a na opravu lode, ktorá mu ani nepatrí, ale je majetkom Univerzity Komenského (UK), vynaložil vlastných päťdesiat tisíc eur, sa dostal do problémov práve pre jej prenájom. Podľa našich informácií je prenajímateľom lode Fakulta telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského (FTVŠ UK) v zastúpení jej dekanom Mariánom Vanderkom. Ten dal klubu nájomné tisíc eur mesačne, ktoré je pre vodákov likvidačné.

Foto: Čo bude s betónovou príšerou v Ružinove?

Lodenica v mestskej časti Karlova Ves | Foto: FB Spolok architektov Slovenska

 

Herečka Karin Haydu: Prišla jar, treba doplniť šperkovnicu a urobiť si radosť

Podľa právnej zástupkyne kanoistického klubu Zuzany Zlámalovej ide konkrétne o prenájom lode Liptov, ktorá kotví v Karloveskom ramene. Túto loď ako hnuteľnú vec vlastní UK a v správe ju má FTVŠ. Klub užíva loď na výučbu a výcvik športovej kanoistiky od roku 1968, ale len jej časť, druhú časť užíva priamo FTVŠ pre obdobné účely. Od roku 1968 až do 31.decembra 2014 bola spolupráca založená na bezodplatnej Dohode o spolupráci.

V roku 2015 nastal technický problém, kedy bolo nevyhnutné loď podrobiť oprave, ktorá mala stáť približne sto tisíc eur. UK vtedy klubu oznámila, že nemá na opravu peniaze a radšej dá loď zlikvidovať. Až po urgenciách zo strany klubu, kedy tento uskutočnil dobrovoľnú zbierku financií a získal približne 47-tisíc eur , ktoré ponúkol na opravu lode za neskoršiu refundáciu, UK súhlasila s opravou lode. „Keďže bola v oprave dlhšiu dobu v roku 2016, z dôvodov, ktoré nepoznáme, nedošlo v tejto dobe k podpisu Dohody o spolupráci a klub užíval loď spolu s FTVŠ po oprave ďalej bez zmluvného vzťahu, na základe dobrých vzťahov a predchádzajúcej spolupráce. Tri roky s tým nikto z UK a FTVŠ nemal problém,“ uviedla Zlámalová.

Každodenný adrenalín. Všimol si niekto z kompetentných, že tento most potrebuje nutne opravu?

Ako ďalej dodala, vo februári tohto roka sa ozvala FTVŠ, konkrétne jej dekan, už spomínaný Marián Vanderka, a oznámil klubu, že je potrebné uzatvoriť zmluvu a platiť nájomné. „Klub nemá dodnes nič proti takémuto postupu, chce zmluvu podpísať a chce aj platiť nájom,“ pripomenula právna zástupkyňa. Dekan Vanderka ale podľa nej predhadzuje rôzne návrhy súm, ktoré nemajú oporu nikde, posledný návrh s tým, že nebude ďalej rokovať s nikým z klubu, sú tri eurá na štvorcový meter, čo je tisíc eur mesačne. „A v liste uviedol, že vklad, ktorý klub dal na opravu lode, neakceptuje a je jeho problém, že investoval do cudzieho majetku. Zmluvu mal klub podpísať do dneška, v opačnom prípade 15. apríla dá loď vypratať a vyhádže na ulicu lode všetkých členov vrátane detí,“ vysvetlila Zuzana Zlámalová.

Foto: Pod hradom sa bude stavať. Čo tam plánujú?

Právnička ešte pripomína, že aj iné vodácke kluby majú od UK prenajaté priestory v Karloveskom ramene, ale za výrazne nižšie sumy, ako Slávii vnucuje Vanderka, a pritom ide o nehnuteľnosti – pozemky a stavby a nájom majú na dlhú dobu. „Som presvedčená, že nikto nedá dekanovi nájomné tisíc eur mesačne za časť nájmu tejto hnuteľnej veci,“ uviedla ešte Zuzana Zlámalová.

Hotel Danube: Kontroverzná fasáda je stále bez zmeny

Obrátili sme sa aj priamo na dekana FTVŠ UK Mariána Vanderku, aké je jeho stanovisko k celej veci. „Máme záujem pokračovať v spolupráci s Kanoistickým klubom Slávia UK, nikomu inému sme to zatiaľ neponúkali,“ napísal nám Vanderka. Dodal, že cena prenájmu podľa všetkých relevantných právnych predpisov musí v prvom rade reflektovať hospodárne nakladanie s pridelenými verejnými zdrojmi. „V súlade s princípom nediskriminácie klubu považujeme za nájomcu s rovnakými právami a povinnosťami, aké majú ostatné občianske združenia pôsobiace na fakulte. Výška nami navrhovaného prenájmu sú približne tri eurá na štvorcový meter,“ uviedol ďalej v stanovisku dekan FTVŠ.

Treba ešte poznamenať, že Vanderka je neslávne známy z kauzy plagiátorskej aféry, keď ho usvedčili, že s ďalšími dvoma kolegami neoprávnene použil pri zostavovaní učebnice o teórii športu cudzie texty. UK sa s tým vtedy v tichosti vyrovnala a Vanderka nedostal žiadny trest.

Kúpele Grössling: Mesto dá na rekonštrukciu obrovský balík peňazí

Pokiaľ sa výška nájomného nezmení, hrozí klubu, ktorý existuje a vychováva športovcov od 50-tych rokov minulého storočia, reálna likvidácia.

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU

Môže vás zaujímať

Vodič narazil do plotu vo Veľkých Uherciach, bol pod vplyvom alkoholu