Jednou vetou

Deň otvorených dverí v seminároch. Chystáte sa?

Spišská kapitula

foto: Wikimedia

Vo väčšine kňazských seminárov na Slovensku bude v Nedeľu Dobrého pastiera, ktorá v tomto roku pripadá na 22. apríla, tradičný deň otvorených dverí (DOD). Verejnosť si tak bude môcť pozrieť priestory, v ktorých žijú budúci kňazi.

Bohoslovci z bratislavského Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda organizujú DOD v nedeľu. Podujatie sa neuskutoční priamo v seminári v Bratislave, ale skupinky bohoslovcov budú prezentovať seminár vo farnostiach, a to v Pezinku, Šaštíne-Strážach, Borovciach, Komárne a v Jarovciach. „Farníkom predstavia ako vyzerá typický deň v seminári a aké ďalšie aktivity a podujatia organizujú. Taktiež sa jednotliví bohoslovci s farníkmi podelia aj o svoje svedectvá povolania, teda priblížia dôvody, pre ktoré sa rozhodli úplne sa odovzdať službe Bohu,“ informoval Martin Gira z Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

Predstavení a bohoslovci Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre pozývajú na DOD v sobotu. Program sa začne slávnostnou svätou omšou o 10.00 h v Katedrále sv. Emeráma v Nitre. Po nej bude prehliadka priestorov seminára. O 12.00 h je naplánovaný spoločný obed a zábavný program pre deti i dospelých. Spoločné stretnutie ukončí o 15.30 h spoločná adorácia za duchovné povolania a záverečné požehnanie. Program priblížila Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule v Spišskom Podhradí pripravil podľa KBS v nedeľu viaceré podujatia. Začiatok je naplánovaný na 9.00 h a začne sa svätou omšou v katedrále sv. Martina spojenou s obradom prijatia medzi kandidátov diakonátu a kňazstva, pokračovať sa bude programom v aule, obedom, hrami pre deti a podujatie vyvrcholí modlitbou Korunky k Božiemu milosrdenstvu o 15.00 h.

V Nedeľu Dobrého pastiera sa otvoria dvere seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Program sa začne svätou omšou o 11.00 h, ktorú bude celebrovať košický arcibiskup Bernard Bober v seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho. „Po svätej omši je čas na bližšie spoznanie seminárnych zákutí a miest, kde sa bežne človek cez rok nedostane. Sprevádzanie sa začne v átriu a pôjde sa vo väčších organizovaných skupinách na čele s bohoslovcom,“ uvádza sa na webe seminára. O 14.00 h bude vyložená sviatosť oltárna spojená s eucharistickým požehnaním. Program ukončí kultúrny program a kánonické vešpery, ktoré budú viesť kanonici Košickej arcidiecézy.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru