Jednou vetou

Diagnostika pľúcnych nádorov je v Rooseveltovej nemocnici šetrnejšia

Ilustračné foto

Foto: TASR

Diagnostika pacientov s nádorom na pľúcach je už v banskobystrickej Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta šetrnejšia a presnejšia.

Oddelenie pneumológie a ftizeológie totiž získalo s pomocou Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) nový prístroj – endobronchiálny kryokauter, ktorý to umožňuje.  Informovala Ružena Maťašeje, hovorkyňa nemocnice.

BVS: Spoločnosti hrozí pokuta tri milióny eur, upozorňuje M. Dragun

„Sme radi, že nové prístrojové vybavenie nám umožní ďalej zlepšovať diagnostiku pacientov s onkologickými ochoreniami priedušiek a pľúc, rovnako ako i pacientov s intersticiálnymi ochoreniami pľúc. Obe skupiny sú prognosticky nepriaznivé, preto skorá a kvalitná diagnostika prispieva k lepším vyhliadkam na možnosti liečby a tým aj na priebeh ochorenia,“ konštatoval Juraj Mazal, primár Oddelenia pneumológie a ftizeologie Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktoré poskytuje liečebnú starostlivosť pacientom z celého kraja. Počet pacientov vyšetrovaných na tomto pracovisku každoročne pribúda.

Celková hodnota prístroja bola 9000 eur, BBSK prispel sumou 4000 eur. Zvyšok hradila nemocnica zo svojho rozpočtu.

„Radi by sme vyslovili BBSK poďakovanie, že prispeli časťou prostriedkov na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o našich pacientov,“ dodala Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka nemocnice.

Nový primátor M. Vallo bude zarábať 5316 eur mesačne

Kryobiopsia v pneumológii predstavuje sľubnú metodiku získavania bioptických vzoriek či už na diagnostiku endobronchiálnych tumorov alebo intersticiálnych pľúcnych ochorení.

Technika využíva lokálne zmrazenie tkaniva kryosondou, teda súčasné primrazenie tkaniva k sonde a jeho následnú extrakciu z dýchacích ciest. Kryosonda sa zavádza cez pracovný kanál flexibilného bronchoskopu.

Týmto spôsobom možno získavať vzorky z endobronchiálne rastúcich tumorov, vzorky bronchiálnej sliznice ako aj vzorky z pľúcneho parenchýmu.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru