Jednou vetou

Divadlá, galérie a múzeá prišli o tržby, župy čakajú pomoc od štátu

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Pre preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu prišli kultúrne organizácie Trnavského samosprávneho kraja o približne 110-tisíc eur v dôsledku výpadku vlastných príjmov. Najviac sa to dotklo Divadla Jána Palárika, ktoré za marec a apríl prišlo o tržby viac ako 77-tisíc eur

Múzeá, galérie, knižnice a ďalšie kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja prišli pre opatrenia proti šíreniu koronavírusu o takmer 110-tisíc eur v dôsledku výpadku vlastných príjmov. Najviac sa to dotklo Divadla Jána Palárika, ktoré za marec a apríl prišlo o tržby vo výške viac ako 77-tisíc eur. Vedenie župy komunikuje o týchto dopadoch s ministerstvom kultúry. Štát by mal podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča vyčleniť financie na pokrytie strát krajských kultúrnych organizácií, ktorých je na Slovensku spolu 220, rovnako by mal sanovať výpadky príjmov aj ďalším subjektom pôsobiacim v kultúre.

Divadlo Jána Palárika v Trnave, Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci a osvetové strediská, ktorých činnosť je založená na hromadných podujatiach, zostávajú naďalej zatvorené. Knižnice, galérie a múzeá sa chystajú na postupné obnovenie ich činnosti. Župa aktuálne pre ich zamestnancov distribuuje ochranné pomôcky, vedenia jednotlivých organizácií chystajú nové hygienické štandardy.

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave obnoví podľa jej riaditeľa Pavla Tomašoviča požičiavanie kníh od pondelka 11. mája, aj keď zatiaľ v obmedzenom režime. „Čitatelia si môžu knihy objednať elektronicky alebo telefonicky, my im ich na dohodnutý čas pripravíme. Seniori si budú môcť pre knihy na jednotlivé oddelenia prísť v čase medzi 9:00 a 11:00, ostatní čitatelia od 12:00 do 17:00,“ povedal Tomašovič. Medzi týmito skupinami čitateľov budú mať zamestnanci hodinu na dezinfekciu priestorov knižnice. Čitatelia sa tak zatiaľ nebudú môcť pohybovať medzi regálmi s knihami. Už teraz môžu bezkontaktným spôsobom vracať knihy do boxu, ktorý je umiestnený pred budovou knižnice. Vrátené knihy pôjdu do „karantény“, teda nejaký čas sa k ďalším čitateľom nedostanú. Ako dlho má karanténa kníh trvať, o tom ešte riaditelia knižníc diskutujú s odborníkmi.

Trnavský samosprávny kraj má v zriaďovateľskej pôsobnosti 18 kultúrnych inštitúcií, v ktorých pracuje 331 zamestnancov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru