Jednou vetou

Dlhodobo nezamestnaní v R. Sobote môžu podľa Richtera robiť v sociálnych podnikoch

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD)

foto: TASR

Nielen avizovaný nový investor zameraný na výrobu karavanov, ale aj vznikajúce sociálne podniky by mohli v najbližšom čase znížiť stále pomerne vysokú nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota. Podnikov má byť zatiaľ v regióne sedem a prácu v nich môžu nájsť najmä dlhodobo nezamestnaní, ktorých je v okrese približne 3400, čo tvorí asi 60 % všetkých nezamestnaných.

„Investor, ktorý by chcel v Rimavskej Sobote vyrábať karavany, počíta s tým, že zamestná 500 ľudí, perspektívne až 1000,“ povedal na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. V sociálnych podnikoch sa počíta najskôr so zamestnávaním desiatok ľudí, čísla však po rozšírení počtu podnikov môžu dosiahnuť aj stovky.

Aj pre tento rok platí odvodová úľava pre dlhodobo nezamestnaných

„My sme už pred niekoľkými rokmi založili v obci podnik verejnoprospešných služieb, ktorý sa nám osvedčil. Aktuálne zamestnávame päť ľudí a ponúkame už aj služby pre obyvateľov. Títo ľudia pracujú na upratovaní obce, spravujú a udržiavajú obecné budovy, obyvateľom pomáhajú napríklad pri sezónnych poľnohospodárskych prácach,“ povedal Gabriel Mihályi, starosta obce Jesenské, ktorý tiež počíta s vytvorením sociálneho podniku.

V okrese Rimavská Sobota bola ešte v máji 2016 nezamestnanosť 25,87 %, do konca roku 2018 klesla na 16,15 % a bez práce tak bolo 6403 ľudí. Aj napriek zložitej sociálnej štruktúre obyvateľstva regiónu, keď podstatnú časť nezamestnaných tvoria Rómovia so základným alebo neúplným základným vzdelaním, počítajú predstavitelia štátu i miestnej verejnej správy s tým, že sa im nezamestnanosť podarí ešte znížiť.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur