Jednou vetou

Dni Ukrajiny v Košiaciach ponúkajú kultúru i podnety na rozvoj spolupráce

IĽKO GALLERY- vernisáž výstavy Edelweiss-fantom ukrajinských umelcov na slávnostnom otvorení podujatia Dni Ukrajiny 2018 vo štvrtok 19. apríla 2018 v Košiciach

foto: TASR

Podporiť vzťahy a rozvoj cezhraničnej spolupráce s východným susedom majú za cieľ Dni Ukrajiny, ktoré vo štvrtok slávnostne otvorili v Košiciach. Program trvajúci do 26. apríla zahŕňa kultúrne i športové podujatia, prezentáciu kulinárskych špecialít či Slovensko-ukrajinské fórum s odbornou konferenciou pre samosprávy a univerzity.

Dni Ukrajiny otvorili v Kulturparku viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová a primátor Užhorodu Bohdan Andriiv. V piatok (20.4.) sa budú v Kulturparku konať Dni Užhorodu pri príležitosti 25. výročia podpísania dohody o spolupráci medzi Košicami a centrom Zakarpatskej oblasti. Ďalší deň bude venovaný Karpatskému euroregiónu.

Slovensko-ukrajinské fórum 23. až 25. apríla bude zamerané na modernizáciu samospráv a cezhraničný potenciál a na výchovu, prax a súčasné trendy vzdelávania. Súčasťou bude informačný deň pre ukrajinských študentov.

Novinkou je tento rok návšteva rektorov viac ako desiatich ukrajinských univerzít, ktoré sa pre ruskú anexiu Krymu a separatizmus na Donbase museli v rámci krajiny presídliť, čo malo zásadné dôsledky pre ich pôsobenie. „Cieľom je podať im pomocnú ruku, ako aj umožniť ukrajinským študentom participovať na programoch, ktoré ponúka Európska komisia v rámci programu Erasmus plus. Myslím, že Košice by sa mohli stať takým mostom pre spoluprácu s presídlenými univerzitami z Donbasu a Krymu,“ uviedol Eduard Buraš zo Združenia FEMAN, ktoré podujatie s partnermi organizuje. Na 25. apríla sa pripravuje podpis memoranda o spolupráci medzi Technickou univerzitou Košice (TUKE) a Tavrijskou národnou univerzitou Vladimíra Vernadského v Kyjeve.

Súčasťou programu je aj výstava súčasného umenia zakarpatských umelcov s názvom „Edelweiss – fantóm“ v Kulturparku, ako aj ďalšie sprievodné podujatia. Dni Ukrajiny vyvrcholia 26. apríla v Kunsthalle slávnostným galakoncertom s viac ako 500 účinkujúcimi zo Slovenska a Ukrajiny.

Lenártová pripomenula, že tento rok je v znamení výročí, ako je 100 rokov od vzniku Československa, 25 rokov slovensko-ukrajinských diplomatických vzťahov, štvrťstoročie partnerstva medzi Košicami a Užhorodom či pôsobenia medzinárodného združenia Karpatský euroregión.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru