Jednou vetou

Dobrovoľníci z Čiech darujú Košiciam trolejbus, pôjde o retro prevedenie

Československý trolejbus

foto: M: Žarnovický

K obnoveniu trolejbusovej dopravy v Košiciach chce prispieť aj dopravný magazín Československý Dopravák. Mestu bezplatne venuje trolejbus typu Škoda 15 Tr, ktorý pomocou dobrovoľníkov z Česka a Slovenska upravuje do špeciálneho retro prevedenia. Za uvedené periodikum informoval Martin Žarnovický.

aktualizované: 18:30

„Pôjde o rovnaké vozidlo, aké v meste kedysi premávalo. Nadšenci a dobrovoľníci ho v minulých týždňoch dokonca zrekonštruovali do retro prevedenia, aby čo najviac pripomínal rok 1993, keď trolejbusy v meste začali slávnostne premávať,“ uviedol s tým, že projekt dostal symbolický názov Československý trolejbus.

Dobrovoľníci ho natreli do historického červeno-krémového náteru a dostal aj pôvodný erb mesta Košice. Na trolejbuse odpracovali viac ako 600 hodín, aktuálne ho opravujú v Ostrave.

FOTO: Košickí hasiči mali taktické cvičenie, evakuovali hotel v centre mesta

Československý trolejbus má byť v nasledujúcich týždňoch prevezený na východné Slovensko, verejnosti bude predstavený na plánovanom podujatí Košický trolejbusový deň. „Vďaka rozšíreniu vozového parku zároveň pomôže s obnovením pravidelnej prevádzky trolejbusov v meste. Podľa plánov by mal už čoskoro premávať na linke 71 z Lingova do centra mesta a na sídlisko KVP,“ uviedol Žarnovický. Podľa neho prostredníctvom tohto trolejbusu bude môcť byť trolejbusová infraštruktúra naďalej využívaná, čo by mohlo byť prvou etapou k trvalému návratu trolejbusov do Košíc ešte pred zakúpením nových vozidiel.

Vedenie mesta prejavuje vôľu vrátiť trolejbusy do Košíc. Primátor Jaroslav Polaček potvrdil spoluprácu na uvedenom projekte. „Nechceme, aby stál v halách. Mohol by sa dostať na trasy nášho mesta, no sú potrebné ešte rôzne licencie a podobne. Ale chceme urobiť všetko preto, aby bol aj tejto trolejbus súčasťou našej možno historickej výbavy mesta v rámci Dopravného podniku mesta Košice,“ povedal.

Mladí študenti z Košíc boli vo svetovom finále STEM zručností v top 10

Ako magistrát spresnil, takéto aktivity dopravných nadšencov víta a teší sa na možnosť zaradiť Československý trolejbus do svojho vozového parku. Zatiaľ ho plánuje zaradiť do nepravidelnej trolejbusovej dopravy na rôzne fanúšikovské jazdy, keďže, ako uvádza, úplné obnovenie tohto druhu dopravy nateraz z viacerých dôvodov nie je možné.

„Je to aj v záujme udržiavania prevádzkyschopnosti celého systému trolejbusovej prepravy, ktorá nám vyplýva zo zákona. Tým zabezpečujeme, aby nedošlo k jej znehodnocovaniu. V budúcnosti po návrate trolejbusov do ulíc mesta plánujeme aj pravidelné využitie tohto vozidla,“ uviedlo mesto Košice vo svojom stanovisku s tým, že po vzore iných miest si vie predstaviť, že v cestovnom poriadku bude tento spoj označený ako taký, ktorý je „prevádzkovaný špeciálnym historickým vozidlom“. Magistrát avizoval, že od mája pripravuje pre fanúšikov trolejbusovej dopravy ďalšiu novinku.

MOTO: 100 rokov značky Citroën – ikonický model Traction Avant

Trolejbusy prestali v Košiciach premávať pred štyrmi rokmi. Šéfredaktor magazínu Libor Hinčica sa vyjadril, že v rovnakom čase sa ostatné mestá na západe snažili tento ekologický dopravný systém výrazne rozvíjať alebo opätovne spúšťať. Takmer po 50 rokoch sa trolejbusy vrátili aj do Prahy.

Československý Dopravák tiež pripomína, že trolejové vedenie v Košiciach odstránené nebolo, no časť nepotrebného vozového parku bola odpredaná a zvyšok je prevažne nepojazdný. V súčasnosti je v prevádzke len takzvaný Dobrý trolejbus, ktorý premáva počas nedieľ. Ide o propagačné jazdy.

Môže vás zaujímať

Ľadovým expresom v aktuálnej sezóne cestovalo viac ako 960 návštevníkov