Dobrovoľníčky pomáhajú predčasne narodeným deťom

FNsP Žilina Novorodenecké oddelenie dostalo ručne šité kryty na inkubátory a obliečky
Novorodenecké oddelenie žilinskej nemocnice získalo jedinečný dar od dobrovoľníčok zo skupiny Pomôžme predčasne narodeným detičkám. Ženy z celého Slovenska vlastnoručne ušili špeciálne kryty na inkubátory i obliečky do postieľok novorodeniatok.

Kryty na inkubátory slúžia na spríjemnenie prostredia a stíšenie priameho svetla, ktoré by mohlo dopadať na nedonosených novorodencov. Tí potrebujú maximálny pokoj bez rušivých podnetov, medzi ktoré patrí práve aj ostré svetlo. Zakrytím inkubátora tak imitujeme pokračovanie vývoja v maternici,“ uviedla primárka novorodeneckého oddelenia FNsP Žilina Katarína Jackuliaková s tým, že každoročne ošetria na jednotke resuscitačnej starostlivosti vyše sto detí, z ktorých približne 70 % je práve v inkubátoroch. „Čím je bábätko nezrelšie, tým je nutnejšie ho takto chrániť a vytvoriť mu príjemnejšie prostredie,“ doplnila.

Kryty na inkubátory stišujú priame svetlo dopadajúce na nedonosené novorodeniatka

Ako ďalej priblížila vedúca sestra novorodeneckého oddelenia Amália Krkošková, okrem krytov na inkubátory na oddelení využijú aj ručne šité podhlavníčky do vankúšov a obliečky, ktoré im dobrovoľníčky darovali. „Podhlavníčky do vankúšov používame pod hlavičku detí a keďže sa častokrát vymieňajú a perú, postupne sa ničia a musíme ich nahradiť novými. Táto pomoc je teda veľmi vítaná. Dostali sme aj obliečky na vankúše, ktoré sú pestré, veselé a vytvoria v postieľkach príjemný dojem,“ vysvetlila A. Krkošková.

Skupina Pomôžme predčasne narodeným detičkám funguje na Facebooku už asi päť rokov a združuje obetavé ženy z rôznych regiónov Slovenska. „Myslím, že každá naša mama má nejakú skúsenosť, či už mala nedonosené dieťatko alebo sa v rodine vyskytol nejaký podobný prípad a takýmto spôsobom sa chce poďakovať za starostlivosť alebo určitým spôsobom odvďačiť. Oslovujeme vrchné sestry z novorodeneckých oddelení, či už je to Žilina, Prešov, Michalovce, Humenné, Košice, Trenčín alebo Bratislava, a ponúkame im prácu našich šikovných rúk. Nie sme oficiálne združenie, sme len matky, ktoré dobrovoľne pomáhajú,“ vysvetlila členka skupiny Mária Drábiková.

zdroj: fnspza.sk

Môže vás zaujímať

Dobrovoľní horskí záchranári čistili časť Pienin, objavili aj sfúknutý raft