Dochádzku Zaťovičovej vyšetrovala polícia asi po kočnerovsky

Manželia Zaťovičovci si môžu nateraz vydýchnuť. Vľavo starosta Dúbravky Martin Zaťovič s manželkou a poslankyňou Bratislavy Zdenkou Zaťovičovou

autorská koláž hlavne.sk, facebook

Scenár pripomínajúci lepšie časy Mariána Kočnera. Najskôr posúvanie podnetu medzi zložkami polície, až kým zrejme neskončil na stole toho správneho vyšetrovateľa. Ten bez vypočutia podozrivých, či možných svedkov napísal v uznesení, že podozrenie nie je ničím konkrétnym podložené... v preklade „SKUTOK SA NESTAL“. Pravdepodobne takto mohlo vyzerať vyšetrovanie nami podaného podnetu na generálnu prokuratúru. Záver v prípade vážnych podozrení zo zneužitia verejných zdrojov vo výške 60-tisíc eur vyplatených manželke bývalého bratislavského vicežupana Zdenke Zaťovičovej, ktorá na základe výnimky Pavla Freša nechodila do práce je šokujúci.

Pridajte sa k nám na facebooku. Nájdete nás TU

Tento text vznikol pred komunálnymi voľbami, pretože v nich Zdenka Zaťovičová kandidovala za poslankyňu bratislavského mestského zastupiteľstva, zverejňujeme ho až dnes. Zaťovičová vo voľbách uspela a preto môže byť súčasťou rokovaní novozvoleného primátora Matúša Valla o budúcej koalícii, ktorá ho bude v zastupiteľstve podporovať. Zaťovičová by pritom mohla mať šancu aj na stoličku vo vedení magistrátu, ako viceprimátorka Bratislavy.

Brala 2 tisíc a nechodila do práce

Spravodajský portál hlavne.sk začiatkom tohto roka informoval o vážnych podozreniach na fiktívnu dochádzku Zdenky Zaťovičovej, ktorá vďaka výnimke Pavla Freša ako referentka – metodička nemusela chodiť do zamestnania na úrad BSK. Mesačne pritom poberala plat vyše 2-tisíc eur. Zaťovičová nemusela zaznamenávať svoju dochádzku v rámci fungujúceho elektronického dochádzkového systému, ako ostatní referenti. Štandardne mali výnimku vedúci pracovníci, pracovníci Kancelárie predsedu BSK a predovšetkým Odboru komunikácie a propagácie. Nečakane k nim v auguste 2015 pribudla aj Zaťovičová, ktorá odvtedy svoju dochádzku mala odovzdávať len ručne vypísanú na základne vlastných údajov. Podozrenie, že sa jednalo o účelové udelenie výnimky posilňuje aj fakt, že Zdenka Zaťovičová je manželkou Martina Zaťoviča – vtedajšieho straníckeho kolegu predsedu BSK Pavla Freša, pričom Zaťovič bol zároveň od roku 2014 aj podpredsedom BSK. Výnimka Zdenky Zaťovičovej jej bola teda udelená až potom, ako sa jej manžel ujal funkcie podpredsedu BSK.

Pani Vallová. Toto je nová prvá dáma Bratislavy

Polícia Zaťovičovej posvätila 60 tisíc

Potom ako sme na podozrenia upozornili Frešovho nástupcu župana Juraja Drobu a ten Zaťovičovej dochádzku nepreveril, obrátili sme sa na generálnu prokuratúru. V priebehu niekoľkých mesiacov nás policajti informovali o posúvaní nášho podnetu z dôvodu miestnej príslušnosti, až sme sa konečne dočkali. A výsledok je neuveriteľný. Na to, aby vyšetrovateľ závažné podozrenia zmietol zo stola zrejme stačilo to, aby mu bola predložená údajná dochádzka, ktorá však bola už v samotnom podaní označená za nedôveryhodnú a pravdepodobne slúžiacu na krytie fiktívneho zamestnávania Zaťovičovej. V uznesení sa totiž píše: „predloženou dochádzkou, ktorá bola kontrolovaná a schvaľovaná príslušným riaditeľom úradu je preukázané, že Mgr. Zdenka Zaťovičová do práce chodila a dodržiavala príslušný mesačný fond práce“.

VIDEO: Niektorí Slováci vyrazili oslavovať november ´89 do Rakúska

Odfláknuté vyšetrovanie ?

Z uznesenia vyšetrovateľa sa však dozvedáme, že pravdepodobne vôbec nevyšetroval skutočnosti uvedené v našom podnete. Vo svojom uznesení totiž píše že „vyradenie z elektronickej dochádzky Mgr. Zdenky Zaťovičovej od 10.08.2018 bolo na základe písomnej žiadosti príslušného riaditeľa odboru SO/RO pre OPBK schválené riaditeľom Úradu BSK“. Len jednu vetu predtým však ten istý vyšetrovateľ píše nasledovné „Mgr. Zdenka Zaťovičová bola v pracovnom pomere v BSK od 01.03.2011 do 09.03.2018“.

Novým predsedom slovenskej národnej delegácie pri EVR je Juraj Droba

Zdá sa teda, že vyšetrovateľ preveroval dochádzku Zaťovičovej za obdobie, keď už nebola zamestnankyňou BSK a tak bolo skutočne ľahké zamiesť podnet pod koberec. V tejto súvislosti sme sa už obrátili políciu, aby vysvetlila nezrovnalosti a nedostatočné preverenie podozrení zo zneužitia 60-tisíc eur. Po zaslaní odpovede budeme článok aktualizovať o stanovisko polície.

Vallova prvá skúška

Primátor Matúš Vallo je ku kauze zneužívania zdrojov zatiaľ zdržanlivý. Pýtali sme sa ho na jeho názor, ako aj na jeho stanovisko, či by sa Zaťovičová v prípade, že by zneužívanie bolo preukázané, mala vzdať poslaneckého mandátu. „Chcem sa zhovárať so všetkými zvolenými poslancami. Mojím cieľom je hľadať programové zhody. O spomínanom trestnom oznámení sa dozvedám až z Vašej otázky. Neviem sa k tomu viac vyjadriť. Z Vašich novín som sa ale dočítal, že vec prešetrí prokuratúra. Nateraz platí, že sa chcem postupne zhovárať so všetkými poslancami, chcem zistiť ich motivácie aj predstavy o smerovaní mesta a práce v zastupiteľstve,“ uviedol Vallov poradca pre komunikáciu Martin Burgr.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

 

Môže vás zaujímať

Chodkyňa neprežila zrážku so žeriavom