Dopravné peklo v Bratislave. Prišiel Vallo s dobrým riešením alebo ide len o reklamný trik?

Bratislavu onedlho čaká obrovská rekonštrukcia, vpravo dole primátor hlavného mesta Matúš Vallo

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Všetkých, ktorí cestujú v Bratislave čakajú už o pár dní doslova pekelné chvíle. Od polovice februára bude hlavné mesto Slovenska čeliť najväčšiemu dopravnému obmedzeniu v histórii, kvôli výstavbe na Nivách aj s obchvatom D4R7. Primátor Matúš Vallo spolu so svojím tímom prišiel s návrhom - cestovať MHD a znížiť tak kolóny. Dopravný analytik oponuje a niektorí cestujúci tomuto riešeniu veľmi neveria (ich reakcie nájdete nižšie).

Bratislave hrozí obrovský kolaps. Na tieto cesty radšej zabudnite

Bratislavské cesty dostanú o pár dní riadnu príučku, ktorá potrvá takmer rok. Je za tým výstavba autobusovej stanice Nivy aj obchvatu D4R7. Konkrétne, bude na obdobie pol roka uzavretá ulica Mlynské Nivy a podaktoré zjazdy z Prístavného mosta –  smerom na Slovnaft a Prístavnú ulicu. V tomto istom čase bude uzavretá aj časť kruhového rondelu pod Prístavným mostom. Spolu to spôsobí dopravnú katastrofu.

Skutočné alebo len chvíľkové riešenie?

Matúš Vallo ako primátor mesta Bratislavy a jeho tím majú nápady, ako túto situáciu elegantne rozlúštiť. Zriaďujú samostatné bus pruhy, čím chcú dosiahnuť, aby sa jeden spôsob dopravy z väčšej časti vyhol zápcham. Apelovanie na cestovanie MHD má byť zároveň nástrojom na to, aby vodiči áut viacej využívali tento spôsob prepravy, nie autá.

FOTO: Po ošarpanej stanici ani stopy. Nivy v Bratislave vôbec nespoznáte

Od 18. februára do konca marca budú premávať linky 201, 202, 212, 75 a X72 zadarmo, a dokonca je možné si zakúpiť týždenný lístok v 50% zľave a to prostredníctvom aplikácie IDS BK. Doprava zadarmo? „Bezplatná preprava je len ďalším spôsobom, ako prilákať ľudí vyskúšať MHD a pomôcť prekonať ťažkú dopravnú situáciu, nie je to trvalým riešením,“ uviedla Iveta Kašeľáková z magistrátu mesta Bratislava. Zároveň mesto garantuje rýchlosť prepravy MHD, pričom zdôrazňuje, že potrebujú maximálne odľahčiť dané úseky od individuálnej dopravy.

Tieto linky budú premávať zadarmo od 18. februára do konca marca. | Foto: facebook.com, Matúš Vallo

Politici sa pýtajú primátora Valla: Všimol si vôbec, že nasnežilo?

Netušia koľko to bude stáť

Pri doprave zadarmo automaticky vzniká otázka väčšej preplnenosti MHD, ako bude vyzerať cestovanie? Magistrát Bratislavy tvrdí: „Sme pripravení zvýšiť podľa aktuálnej situácie kapacitu MHD v špičke za hodinu o 1 000 miest. Taktiež bude výraznejšie posilnená dopravná polícia,“ uviedla tlačová referentka magistrátu hlavného mesta.

Linda Vallová: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

V danom časovom úseku tu vzniká, samozrejme, aj istý finančný výpadok. O koľko peňazí príde Dopravný podnik? „Výpadok príjmov berie na seba mesto, v tejto chvíli ho však nie je možné explicitne vyčísliť. Ak však aj po 31. marci budú tí, ktorí vystúpia z áut, používať ďalej MHD, premietne sa to do rozpočtu zase zvýšenými príjmami, dokonca aj oproti súčasnému stavu,“ povedala pre hlavne.sk I. Kašeľáková.

Dopravný analytik je skeptický

Dopravný analytik považuje nápad primátora a jeho tímu za reklamný trik, ako dostať ľudí do MHD, čo sa mestu dlhodobo nedarí. „Je potrebné spraviť všetko pre to, aby vodiči prestúpili do MHD, inak to nemá zmysel. Je to ale na úkor osobnej prepravy, pretože ak sa vymedzí jeden pruh pre MHD, tak tým pádom sa obmedzí osobná preprava,“ uviedol dopravný analytik Ján Bazovský a zdôraznil, že vzniknú úplne nové a väčšie zápchy najmä na cestách, ktoré vedú k danej trase. „Je to nejaké opatrenie, ale či to bude fungovať, je otázne,“ uzavrel pre hlavne.sk J. Bazovský.

Väzni odpratávali sneh v Bratislave. Koľko to vlastne stálo?

Prezrite si niektoré reakcie cestujúcich na riešenie, ktoré ponúka mesto Bratislava. Niektorí sú radi a kvitujú nápad, naopak, druhí to vnímajú skôr ako nešťastné riešenie, avšak, sú ľudia, ktorí navrhujú aj riešenia.

Budeme radi, keď sa k nám pridáte na facebooku – Nájdete nás TU

 

Môže vás zaujímať

Košickí hasiči zasahujú pri rozsiahlych požiaroch