Dragun: Advokát Chovanec zarobil na zákazkách pre DPB vyše 5 mil. eur

Miroslav Dragun

foto: TASR

Advokát Marián Chovanec a spolumajiteľ spoločnosti MT Real zarobil doteraz na zákazkách pre Dopravný podnik Bratislava (DPB) viac ako päť miliónov eur. Upozornil na to aktivista a kandidát na starostu bratislavskej Petržalky Miroslav Dragun s tým, že s firmou MT Real sa pritom spája kauza kúpaliska na Žižkovej ulici.

Chovanec má podľa Draguna poskytovať DPB právne služby a vymáhať pohľadávky. Aktivistovi príde ironické, že tento spolumajiteľ MT Real má zmluvný vzťah práve s mestskou spoločnosťou. „Jeho firma totiž bez zaplatenia a správneho vzťahu doslova ukradla hlavnému mestu a Bratislavčanom pozemky v okolí bazéna na Žižkovej. Momentálne je hodnota tých pozemkov viac ako 4,2 milióna eur. DPB by mal vypovedať zmluvu Chovancovi a jeho advokátskej kancelárii. Nie je totiž prijateľné, aby ten, kto nezaplatil za mestský pozemok, obchodoval s mestskou firmou,“ uviedol Dragun.

Bratislavský kraj má podozrenia na fiktívne a predražené faktúry spoločnosti Microsoft

V prípade kauzy kúpaliska na Žižkovej ulici v Starom Meste uviedol, že v roku 2002 dotknutý pozemok predalo mesto firme MT Real, no tá v stanovenom čase zaň nezaplatila, a tak samospráva od zmluvy odstúpila. Mesto sa so súkromnou spoločnosťou následne začalo o pozemky súdiť. Napokon však uspela firma. Podľa aktuálneho výpisu z listu vlastníctva je majiteľom dotknutých pozemkov MT Real, aj keď podľa aktivistu za pozemky firma doteraz nezaplatila. Súdny spor medzi mestom a firmou trvá.

DPB má podľa informácií s advokátom Chovancom uzatvorený zmluvný vzťah, na základe ktorého mu bolo doposiaľ vyplatených 5.069.943 eur v rámci odmeny za vymáhanie pohľadávok a právnu pomoc. „Bývalé vedenie DPB uzatvorilo nevýhodne s advokátom Mariánom Chovancom mandátnu zmluvu od 27. apríla 1996, na základe ktorej poskytuje v súčasnosti pre DPB právne služby súvisiace s vymáhaním pohľadávok, avšak len tých, ktoré vznikli do 30. júna 2006. Od roku 2016 mu DPB nevyplatil žiadnu odmenu,“ povedala hovorkyňa DPB Adriana Volfová. Advokát na otázky doteraz nereagoval.

Môže vás zaujímať

Polícia začala v súvislosti so streľbou v Dubnici trestné stíhanie