Jednou vetou

Duda venoval hasičom defibrilátor, odovzdal im ho jeho otec

Slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda venoval hasičom v rodnej Snine defibrilátor.

Foto: TASR

Slovenský futbalový reprezentant Ondrej Duda venoval hasičom v rodnej Snine defibrilátor. Urobil tak po stávke o počte vsietených gólov v drese klubu Hertha Berlín počas tohto kola Bundesligy, ktorú uzatvoril so svojím spoluhráčom Salomonom Kaloum.

Po výhre tak dodržal svoje slovo a prispel na dobrú vec. Sľúbené hodinky sa rozhodol vydražiť a výťažok z nich venoval na kúpu nového defibrilátora. Vo štvrtok ho sninským hasičom odovzdal jeho otec. „Som veľmi šťastný, že Ondro sa takto rozhodol,“ uviedol pre médiá Duda starší s tým, že nejde o prvý a určite ani posledný takýto počin jeho syna. „Ondro je v týchto veciach veľmi otvorený,“ vysvetlil.

Duda dodržal slovo, peniaze z rolexiek venoval hasičom na defibrilátor

Podľa jeho ďalších slov je Salomon Kalou nielen po futbalovej, ale aj po ľudskej stránke veľkým vzorom Ondrejovi. „Vieme o tom, že aj Salomon pomáha veľmi svojim krajanom,“ spomenul. Pre defibrilátor sa rozhodli z dôvodu, že v celom Sninskom okrese sú len tri takéto prístroje a sú veľmi potrebné. „Budem veľmi rád, ak by sa nemusel použiť, ale ak sa použije a zachráni len jeden život, tak to splnilo účel,“ ozrejmil.

Ondrej Duda mladší sa do Sniny vracia maximálne dvakrát do roka. „Je hrdý na to, že je zo Sniny, narodil sa tu, vyrastal, vošiel do veľkého futbalu,“ povedal jeho otec s tým, že všetky svoje dobročinné aktivity venuje práve tejto svojej rodnej hrude. „Som na neho neskutočne hrdý,“ skonštatoval.

Duda splnil výzvu, no hodinky nechce: Radšej prispejem na dobrú vec

Defibrilátor bude podľa riaditeľa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Jána Goliaša pre hasičskú stanicu v Snine veľkou pomocou aj preto, že tá je svojou polohou v dosť odľahlom regióne. „Tieto prístroje sú jednoduché aj pre obyčajného laika, pretože sú plnoautomatické a užívateľa sami navádzajú,“ vysvetlil na margo otázky, či ho budú vedieť príslušníci používať.

V kraji je podľa jeho slov defibrilátor na každej okresnej stanici a v blízkej budúcnosti by ho mala mať každá jedna hasičská stanica. Príslušníci ho využívajú napríklad pri nehodách. „Ale chodíme, pokiaľ nie je dostupná rýchla záchranná pomoc, ako prví aj k iným udalostiam, ako je podozrenie na infarkty či zástavy sŕdc, a vtedy je ten prístroj veľmi využiteľný,“ upozornil.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru