Dva protesty v jednom čase na námestí sa obišli bez incidentu

Na snímke protestujúci počas tichého protestu proti fašizmu, rasizmu a neznášanlivosti pred začiatkom zhromaždenia ĽSNS v Hlohovci v piatok 17. mája 2019.

foto: TASR - Lukáš Grinaj

Na protiľahlých stranách námestia, vo vzdialenosti asi 15 metrov proti sebe stáli v piatok podvečer v Hlohovci dve skupiny občanov. Strana Kotleba - ĽSNS tam zvolala svoj predvolebný míting ako protestné zhromaždenie proti utláčaniu základných práv a slobôd.

Na pozvanie primátora mesta Miroslava Kollára ako súkromného organizátora prišli zase obyvatelia mesta na tichý protest proti fašizmu, rasizmu a neznášanlivosti. Priaznivcov ĽSNS bolo okolo 70, protestujúcich bolo cez 100. Až na zopár pokrikov a potlesku smerovanom na opačnú stranu k incidentu nedošlo.

Bitku proti fašizmu sme pred 74 rokmi vyhrali, ale vojna pokračuje inak

Tichý protest sa začal pol hodiny pred ohláseným mítingom ĽSNS. Podporujúci, medzi ktorými boli aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a mestskí a krajskí poslanci, držali v rukách transparenty s prečiarknutým symbolom fašizmu a nápismi, ako „Nerobte si z EÚ 4. ríšu“, „Tisa sme zastavili neskoro, ukážme svetu, že sme sa poučili“, „Fašizmus je nezlučiteľný so slobodou“. Niesli ich aj študenti miestnej Obchodnej akadémie.

Študent Dávid povedal, že chce, aby Slovensko v europarlamente reprezentovali slušní ľudia. Účasť Milana podnietila skutočnosť, že jeho pradedo bol v druhej svetovej vojne ako vojak zajatý a deportovaný do koncentračného tábora v Auschwitz-Birkenau, podarilo sa mu však prežiť. Mladý muž nechce, aby sa takéto dejiny opakovali. Oboch študentov a ich spolužiačky znepokojil výsledok školských volieb, kde, ako uviedli, s prevahou zvíťazila ĽSNS.

V mestskom rozhlase v čase trvania protestu zneli mená 700 Hlohovčanov, ktorí sa stali obeťami vyvražďovania počas vojny. Časť mien niesla na transparente Hlohovčanka Eva. Povedala, že ju znepokojuje, že aj v Hlohovci sa aktivizujú strany, podporujúce fašizmus a preto prišla na tichý protest.

Moskva odsúdila extrémizmus kotlebovcov

„Aby som prejavila nesúhlas s tým, že v našej spoločnosti začínajú prevládať extrémistické tendencie, a zároveň aby som si uctila pamiatku týchto obetí,“ povedala. V závere tichého protestu pozval Kollár prítomných na večerné predstavenie Nového divadla Nitra Anna Franková.

Na mítingu ĽSNS sa prítomným prihovorili poslanci NR SR za túto stranu Milan Uhrík a Milan Mazurek, ktorí hovorili o hodnotách, ktoré strana propaguje a obhajuje. Uhrík v súvislosti s aktivitou primátora a sympatizujúcich Hlohovčanov povedal, že je to tragédia, „títo ľudia nevedia, čo je fašizmus, my extrémisti nie sme, potvrdil to aj súd a tisíce našich voličov“. Podľa neho Hlohovčania protestovali proti niečomu, čo si sami vymysleli.

„Takúto reakciu, s akou sme sa stretli v Hlohovci, sme nezažili počas celej predvolebnej kampane, a to už máme za sebou niekoľko desiatok stretnutí. Primátor opakovane nedovolil, aby sa naše stretnutie s voličmi konalo, takto paranoidne nereagoval doposiaľ nikto,“ uviedol Uhrík.

Kotlebovci so sériou návrhov neuspeli

Zhruba pred desiatimi dňami ĽSNS ohlásila na piatok míting v jednom z hlohovských hotelov. Primátor, ako uviedol na sociálnej sieti, plánoval osloviť nájomcu, aby podujatiu priestor nedal, ale kým tak urobil, hotelier sám akciu zrušil.

Môže vás zaujímať

V budove po Čistom dni otvoril nové centrum sociálnych služieb