Jednou vetou

Dvojica slovenských horolezcov zablúdila pod Kežmarským štítom

Ilustračné foto

foto: TASR

Horskí záchranári pomáhali v sobotu vo Vysokých Tatrách dvom horolezcom, ktorí uviazli pod Kežmarským štítom. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že žiadosť o pomoc prišla v skorých ranných hodinách od dvojice Slovákov vo veku 23 a 24 rokov.

„Ešte predchádzajúci deň liezli z Lomnického štítu cez Vidlový hrebeň na Kežmarský štít, odkiaľ mali v úmysle zostúpiť cez Huncovské sedlo. V oblasti Kežmarského štítu už za tmy poblúdili a netrafili zostupovú trasu do Huncovského sedla. Podľa ich popisu zostupovali širokým rozbitým žľabom, z ktorého sa snažili vytraverzovať späť na hrebeň, čo sa im pre tmu už nepodarilo, preto sa rozhodli prečkať noc v stene a ráno po svitaní pokračovať v postupe,“ uviedla HZS na svojej stránke.

Počas noci sa výrazne zhoršili poveternostné podmienky, ochladilo sa, fúkal silný vietor a vo vyšších nadmorských výškach aj nasnežilo. Orientáciu horolezcom navyše komplikovala hustá hmla. Takéto podmienky prevládali aj počas celej záchrannej akcie.

„Navyše jeden z horolezcov počas lezenia stratil topánku a zostal len v lezeckých topánkach, čo mu výrazne skomplikovalo ďalší postup v zimných podmienkach, ktoré momentálne v týchto nadmorských výškach vládnu. Obaja boli po chladnej noci už aj mierne podchladení,“ dodáva HZS.

Chodník korunami stromov navštívilo počas prvého roku vyše 350.000 ľudí

Uviaznutých horolezcov sa podarilo pomocou zaslaného linku prostredníctvom SMS správy presne lokalizovať v severnej stene Kežmarského štítu, asi 100 výškových metrov pod vrcholom, čo výrazne urýchlilo záchrannú akciu. Na pomoc im odišla dvojica záchranárov HZS, ktorí postupovali cez Huncovské sedlo a Kežmarský štít. Z vrcholu Kežmarského štítu k nim zlanili, horolezcov vyšetrili a zateplili. Mužovi, ktorý stratil jednu z topánok, poskytli náhradnú.

Nakoľko obaja boli schopní samostatného postupu, spoločne za istenia pomocou lanovej techniky vyliezli na vrchol a následne pokračovali do Huncovského sedla a cez Skalnatú dolinku na Skalnaté pleso, odkiaľ boli zvezení kabínkovou lanovkou na Štart. Tu ich už čakal ďalší záchranár HZS so záchranárskym vozidlom, s ktorým pokračovali na Dom HZS do Starého Smokovca. Keďže stav ani jedného z horolezcov nevyžadoval ďalšiu zdravotnú starostlivosť, ďalej už pokračovali samostatne.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru