Jednou vetou

Epidémia osýpok pokračuje! Aké majú príznaky a kto je ohrozený

Slovensko zažíva najhoršiu epidémiu osýpok za posledných dvadsať rokov!

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Slovensko zažíva najhoršiu epidémiu osýpok za posledných dvadsať rokov! Čo túto zákernú chorobu spôsobuje, ako sa prejavuje, kto je ňou ohrozený a ako sa jej vyhnúť?

 

Epidémia osýpok na dolnom Zemplíne neustupuje

„Epidémia osýpok, aká je v súčasnosti v Košickom kraji, nebola na Slovensku posledných 20 rokov,“ píše sa na stránke Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR).

Pre osýpky zrušia hromadné podujatia v Michalovciach

„Toto vysoko nákazlivé infekčné ochorenie však trápi viacero iných európskych krajín, a to v oveľa vyššom počte. Najvyšší výskyt v tomto roku hlási Rumunsko (viac ako 2700 prípadov), Francúzsko (takmer 2200 prípadov), Grécko (takmer 2000 prípadov) či Taliansko (vyše 800 prípadov).“

Pripravte sa na zmeny! Ambulantné pohotovosti fungujú od nedele po novom

Pôvodným zdrojom ochorenia boli traja jedinci, ktorí sa vírusom nakazili vo Veľkej Británii. Ku dnešnému dňu bolo na východe Slovenska hospitalizovaných až stotri osôb vrátane niekoľkých zdravotníkov.

Zľava starosta obce Drahňov Tibor Jasovský, hlavný hygienik SR Ján Mikas a lekárka Infekčného oddelenia Nemocnice Svet zdravia Michalovce Kristína Kaňuchová, foto: tasr – Roman Hanc

Nemýľme si ich s ovčími kiahňami

Osýpky sú vážne ochorenie s častými komplikáciami (až v tretine prípadov!) vrátane zápalu pľúc a encefalitídy. Tieto sa vyskytujú najmä u detí do päť rokov, u dospelých nad dvadsať rokov a u tehotných žien.

Môžu mať fatálne následky, najmä ak sú spojené s nedostatkom kvalitnej výživy, či s poruchami imunity (napríklad HIV pozitívni pacienti).

Kam na pohotovosť? Tu je kompletný zoznam

Na rozdiel od nich sú ovčie kiahne relatívne neškodným ochorením, ktoré zväčša nesprevádzajú vážnejšie komplikácie.

Prenos a príznaky

Ako mnoho ďalších vírusových ochorení, aj osýpky sa šíria vzduchom, konkrétne infekčnými kvapôčkami. Zdrojom nákazy sú teda infikovaní ľudia, ktorí kašlú a kýchajú.

Dieťa s osýpkami, foto: commons.wikimedia.org | foto: commons.wikimedia.org

Prvé príznaky osýpok sa prejavujú asi desať až dvanásť dní po kontakte s infikovanou osobou. Objavuje sa vysoká horúčka nad 40°C, kašeľ, výtok z nosa a zápal v oblasti očí. O niekoľko dní neskôr vznikajú v ústach malé biele bodky známe ako Koplikove škrvrny.

Trápia vás štípance od komárov? Skúste tieto domáce recepty

Do piatich dní od vzniku symptómov sa zvyčajne na tvári objavuje aj plochá červená vyrážka, ktorá sa následne šíri po celom tele. Príznaky trvajú asi sedem dní.

Najistejšia ochrana – očkovanie!

Neexistuje žiadna účinná liečba, ktorá by dokázala vypuknuté osýpky potlačiť. Po nakazení môžu lekári maximálne kontrolovať príznaky. Najistejšou zbraňou v boji proti nim je prevencia v podobe očkovania.

Ilustračné foto, foto: pixabay.com

V poslednom období sa podarilo vo svete znížiť úmrtnosť z viac ako pol milióna obetí v roku 2000 na necelých deväťdesiattisíc v roku 2016. To všetko vďaka očkovaniu.

Najúčinnejšou prevenciou proti osýpkam je očkovanie

Na Slovensku sú očkované proti osýpkam deti v pätnástom až osemnástom mesiaci života a následne vo veku desať rokov spolu s vakcínami proti mumpsu a rubeole.

Aby bolo ochorenie úplne potlačené je potrebná zaočkovanosť aspoň 95%, ktorá zabezpečí ochranu tým jedincom, ktorí pre problémy s imunitou nemôžu očkovanie podstúpiť.

Výskyt osýpok na Slovensku za posledných 52 týždňov, foto: epis.sk

„95-percentná hranica zaočkovanosti, potrebná na zabezpečenie kolektívnej ochrany populácie proti osýpkam, nebola dosiahnutá v rámci základného očkovania proti osýpkam, mumpsu a ružienke k 31. 8. 2017 v ročníkoch narodenia 2011 až 2015 v niektorých krajoch. Na okresnej úrovni hranicu 95% v zaočkovanosti nedosiahlo 36 okresov Slovenska,“ uvádza ÚVZ SR.

Zaočkovanosť je najnižšia pri osýpkach, ružienke a mumpse

Môže vás zaujímať

POLÍCIA: Mobilná aplikácia na pomoc občanom je na svete