Jednou vetou

Falck trénuje v teréne profesionálnych vodičov sanitiek

Ilustračné foto

foto: TASR

Najväčší poskytovateľ záchrannej zdravotnej služby na Slovensku - spoločnosť Falck, uskutočňuje v týchto dňoch v rôznych častiach Slovenska kontrolné výjazdy sanitiek. To, že sa v mestách a obciach vo väčšej miere ozýva ich výstražná zvuková signalizácia, neznamená zvýšenie zásahov zdravotných záchranárov. V tomto prípade ide o tréning profesionálnych vodičov. Začal sa už v januári a postupne sa bude uskutočňovať v rôznych oblastiach Slovenska až do apríla.

Vodiči sú preskúšavaní v teoretickej časti, ako aj v praktickej jazde s použitím výstražného zvukového zariadenia, informovala PR manažérka spoločnosti Katarína Načiniaková. Kontrolné jazdy vodičov – záchranárov realizuje edukačné a tréningové centrum skupiny.

„Ich úlohou je preveriť nielen vodičov v sanitkách, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky, ktorí často nevedia, ako sa vyhnúť prichádzajúcej sanitke,“ ozrejmila Načiniaková.

Zákon o cestnej premávke hovorí, že vodič iného auta je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd. Ak je to potrebné, je povinný aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby neprekážalo. Skutočnosť však býva podľa Načiniakovej často iná. Pre správne a bezpečné vyhnutie sa sanitke je dôležité aj zachovať pokoj, prudko nebrzdiť, nepridávať plyn, neodbáčať.

Počas jazdy na dvojprúdovej ceste je vhodné sa stiahnuť s vozidlom na pravý okraj vozovky. Ak je na ceste prekážka alebo zúžený úsek, treba zastaviť na krajnici ešte pred ňou, nie vedľa nej. Na dvojprúdovej komunikácii platí zásada V ktorom pruhu som, na tú stranu sa uhnem. Takto vznikne pre sanitku dostatok miesta v strede vozovky.

Na trojprúdovej diaľnici platí rovnaká zásada. Autá vľavo sa stiahnu na ľavú stranu, autá vpravo na pravú stranu. Vodiči v strednom pruhu majú sledovať, ako sa vyhnú šoféri idúci za nimi a vyhnúť sa prichádzajúcej sanitke rovnako.

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur