Jednou vetou

Farmári žiadajú vládu o pomoc, vlaňajšie sucho napáchalo obrovské škody

Ilustračné foto

foto: TASR

Komora farmárov sa pripomína staro-novému zloženiu vlády so žiadosťou o pomoc. Škody spôsobené minuloročnými suchami dosiahli 19,3 mil. €. Situácia je pre farmárov likvidačná.

96 poľnohospodárskych subjektov z okresov Bratislava, Dunajská Streda, Galanta, Senica a Trnava sa listom opäť obrátilo na zástupcov vlády, so žiadosťou o riešenie kritického stavu spôsobeného dlhodobými vysokými teplotami v minulom roku. Na tento problém už dotknuté subjekty opakovane upozorňovali podpredsedníčku vlády a ministerku pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabrielu Matečnú. Tá ešte vlani v novembri prisľúbila riešenie problému presadiť na vláde. Žiaľ nestalo sa tak.

Po avizovanom verejnom zhromaždení sa o tému vo februári tohto roka zaujímal aj Robert Fico, ktorý sa s farmármi plánoval stretnúť. A tak farmári plánované zhromaždenie odložili. Žiaľ ani k stretnutiu nedošlo.

Predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová uvádza, že ,,Slovenský hydrometeorologický ústav zhodnotil, že spomínané okresy boli v období od októbra 2016 do júna 2017 najviac suchom zasiahnutou oblasťou,“ A to nie len z pohľadu deficitu zrážok, ale aj dĺžky trvania bez zrážkového obdobia. V období od druhej májovej dekády do konca júna 2017, kedy intenzita sucha dosahovala najvyššie hodnoty, bolo suchom silne zasiahnuté celé územie Podunajskej nížiny. SHMU hodnotí, že dlhodobé pretrvávanie nepriaznivých suchých podmienok bez ich výrazného prerušenia sa mohlo výraznejšie prejaviť na kondícii vegetácie v závislosti od vlastností pôdy.

„U dotknutých farmárov, u 96 poľnohospodárskych subjektov, ktoré majú 2500 zamestnancov sú škody vyčíslené na 19,3 mil. Eur. Títo farmári ale nemajú príjmy, naopak oni majú odvodové povinnosti voči štátu, ako sociálne a zdravotné poistenie za zamestnancov, dane z pozemkov a nehnuteľností, to všetko vyčíslené na 13 miliónov eur.“ dopĺňa predsedníčka Agrárnej komory Slovenska (AKS) Helena Patasiová. Žiadajú preto vládnych predstaviteľov o pomoc. List adresovala komora farmárov predsedovi vlád, podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka a všetkým trom predsedom koaličných politických strán.

Sucho postihlo podľa rady aj ďalšie krajiny Európskej únie. Okrem Slovenska požiadalo ďalších sedem krajín o predčasné – preddavkové vyplácanie priamych podpôr. Česká republika a Maďarsko eliminovali dotknutým farmárom výpadok z ušlých príjmov. Vláda Českej republiky na zmiernenie škôd spôsobených suchom zo štátneho rozpočtu vyčlenila 2 mld. CZK, takmer 77 mil. Eur.

Do budúcna slovenskí poľnohospodári a potravinári združení v Rade poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv podľa Patasiovej naďalej žiadajú na zabezpečenie fungovania agropotravinárskeho sektora v časoch klimatických zmien aj vytvorenie rizikového fondu, ktorý by poskytol potrebnú náplasť na ranu v poľnohospodárstve, ktorú spôsobilo napríklad sucho v roku 2017.

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru