Jednou vetou

Fest Anča zaostrila na propagandu v animovanom filme

Ilustračný obrázok

Foto: Repro foto peknerozpravky.sk

Žilina je od štvrtka dejiskom Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Veľká letná oslava najlepších animovaných filmov a videohier potrvá štyri dni za účasti oscarových filmárov, hudobníkov či tvorcov počítačových hier z rôznych kútov sveta.

Pozvanie na 11. ročník podujatia v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, v priestoroch Bábkového divadla a Novej Synagógy prijal napríklad režisér Theodore Ushev, tvorca 15 filmov, za ktoré získal viac ako 150 cien. Vytvoril tiež snímku Slepá Vaysha, ktorá mu v roku 2017 priniesla nomináciu na Oscara. Medzi festivalovými hosťami je aj japonský tvorca Koji Yamamura, nominovaný na Oscara v roku 2003 za film Na hlave a David Bunting, ktorý vytvoril storyboard pre televízne série ako Ovečka Shaun, Staviteľ Bob alebo Dennis Gnasher Unleashed!.

Organizátori poukazujú na históriu

Fest Anča reaguje na významné historické výročia, mapuje 25 rokov slovenskej animácie a v pásme 100 rokov ČSR premietne filmy, ktoré reflektujú spoločnú históriu Československa. Ďalšou tematickou a hlavnou témou festivalu je propaganda. „Máme zachytený prierez celým 20. storočím, dramaturgom tematického pásma je Michal Bobrowski z Poľska, ktorý sa téme propagandy v animovanom filme dlhodobo venuje,“ povedala pre TASR výkonná riaditeľka Žofia Bosáková s tým, že festival predstaví snímku Potápanie Lusitanie z roku 1918 od priekopníka animácie Winsora McCaya. Vo výbere figurujú propagandistické filmy zo začiatku minulého storočia, ale aj tie nedávno uvedené. Väčšina z nich sú krátkometrážne, ale nechýbajú ani celovečerné snímky ako Farma zvierat (1954) od Johna Halasa. „Zaujímavé je, že ju vytvorili na objednávku CIA, ktorá aj takýmto spôsobom bojovala v období studenej vojny proti komunizmu,“ hovorí programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo. Z domácej proveniencie uvidia diváci film Brigáda (1950), v ktorom jasne dávajú najavo svoje budovateľské nadšenie tvorca legendárneho Krtka – Zdeněk Miler a režisér Eduard Hofman.

Čítajte viac: Prívalové povodne môžu zasiahnuť takmer všetky okresy Žilinského kraja

Najmladší diváci si užijú bohatú dávku rozprávok, medzi nimi aj seriály O lúpežníkovi Rumpľovi, Maxipes Fík, Bob a Bobek či Mach a Šebestová. Majú tiež možnosť hlasovať o najlepšom filme v Medzinárodnej súťaži detských filmov. V pásme Svetová panoráma pre deti sa môžu tešiť i na detské filmy, ktoré sa v našich kinách ani v televízii nepremietajú.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na workshopy

Na workshopoch si návštevníci môžu vyrobiť vlastnú papierovú bábku či naučiť sa žonglovať so stonožkou. Súčasťou sprievodného programu je divadelné prestavenie O príšerne krásnej princeznej, ktorú uvedie Féder Teáter. Lákadlom môžu byť projekcie so živou hudbou, špeciálne nočné premietania, koncerty a večerné párty. Medzi atraktívne časti programu patrí prehľad najlepšej svetovej animácie v medzinárodných súťažiach, ale aj nočné hranie videohier na veľkom plátne.

Prečítajte si tiež: ZSSK pridá nové vlaky v okolí Bratislavy, Žiliny a vo Vysokých Tatrách

Samostatný zážitok ponúkajú Game Days s hviezdami nezávislého videoherného neba. Jedným z nich je Callum Underwood, ktorý v minulosti pracoval pre Oculus Rift a Intel. V súčasnosti sa živí ako lovec talentov a prednášať bude o tom, ako lepšie prezentovať hry pred vydavateľmi. O umeleckej slobode bude hovoriť výtvarník Łukasz Juszczyk, senior artist v 11bit studios, ktorí stoja za hrami ako This War of Mine a Frostpunk. Vrcholom programu má byť prednáška Jakuba Dvorského z tímu svetovo uznávaného štúdia Amanita Design. „Tentoraz nebude hovoriť o žiadnej novej hre, ale o rôznych nápadoch, ktoré mali, a nakoniec sa z nich hry nestali, skončili niekde vo fáze prvej alfa verzie alebo konceptov. Čo môže byť veľmi zaujímavé vzhľadom na to ako hry, ktoré nakoniec v štúdiu Amanita vznikli, vyzerajú a aké sú veľmi obľúbené,“ poznamenal Brojo.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru