Jednou vetou

Festival Biela noc ponúkne 30 atraktívnych umeleckých zastávok

Biela noc. Foto: TASR

Posledná septembrová sobotná noc v Košiciach bude po roku opäť patriť súčasnému umeniu. Tohtoročná trasa festivalu Biela noc sľubuje 30 multižánrových umeleckých projektov a množstvo zážitkov. 

V poradí ôsmy ročník Bielej noci znovu ponúkne nevšedné projekcie svetových i domácich umelcov. Program sa začne v sobotu (30.9.) o 19.00 h pri maratónskom ohni na Námestí Maratónu mieru a skončí o 2.00 h. „Zameranie je aj tento rok na vizuálne umenie, ale máme tu aj hudbu, performance, tanec, literatúru, takže je to naozaj rôznorodé. Trasa vedie už tradične od Kasární/Kulturparku po Tabačku Kulturfabrik. Tento rok je možno výnimočný tým, že máme až 13 headlinerov, čiže 13 veľkých projektov, na ktorých sme pracovali počas celého roka,“ priblížila dnes riaditeľka festivalu Zuzana Pacáková.

Tohtoročná Biela noc ponúkne aj niekoľko návratov umelcov zo sveta, ktorí už mali v Košiciach úspech. Príkladom je austrálska umelkyňa Amanda Parer, ktorá v minulosti zaujala projektom svietiacich zajacov. Do Košíc príde s piatimi nadrozmernými humanoidmi z inej planéty, ktoré obsadia rôzne miesta.

Nevšedné priestorové inštalácie budú zahŕňať aj monumentálny vznášajúci sa mesiac britského umelca Luka Jerrama v Kunsthalle. Francúzsky kolektív Collectif Coin ponúkne surreálnu prechádzku digitálne upraveného priestoru mestského parku. Unikátna kinetická audiovizuálna inštalácia kanadského umelca Robyna Moodyho oživí priestory najstaršej zachovanej synagógy v Košiciach. Vizuálne pôsobivá bude aj svetelná inštalácia Francúza Guillauma Marmina v DIG Gallery alebo multimediálne predstavenie Guide od Veřy Ondrašíkovej v Tabačke Kulturfabrik.

Galéria Alfa v Kasárňach predstaví Maotikov projekt Aeryon, pokročilý navigačný systém, ktorý analyzuje zdroje dát a sprítomňuje krásu leteckých pohľadov na krajinu. V rámci podpory nových diel domácich umelcov sa predstaví umelecké duo Boris Vitázek a Zuzana Sabová, ktorí rozpohybujú statické tancujúce figúry a „namapujú“ nádvorie na Strojárenskej ulici. Atraktívny projekčný mapping bude prezentovať aj vizuálny kolektív NANO VJs na fasáde kalvínskeho kostola.

Ako pomôcka na orientáciu divákov v rámci festivalu bude tento rok slúžiť aj dvojjazyčná mobilná aplikácia Biela noc 2017.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru