Jednou vetou

Financovanie kampane predsedu KSK má podľa združenia preveriť polícia

Rastislav Trnka

foto: TASR

Trestné oznámenie za ohováranie a žalobu na ochranu osobnosti podáva predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka na predsedníčku občianskeho združenia (OZ) Objektívne informovaná spoločnosť (OIS) Dianu Migaľovú Baschierovú. Urobil tak v reakcii na jej obvinenia, že mal cez transparentný účet vo svojej predvolebnej kampani legalizovať príjmy z trestnej činnosti. Občianske združenie v tejto súvislosti podalo aj trestné oznámenie.

SaS hodnotenie TIS neprekvapilo, PS-Spolu si kladie vysoké nároky

Združenie podalo trestné oznámenie v utorok (3. 12.) na Krajskú prokuratúru v Košiciach a na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) pre podozrenie zo spáchania trestných činov skrátenie dane a poistného, legalizáciu príjmu z trestnej činnosti, korupcie – prijímania úplatku a nepriamej korupcie.

„Toto oznámenie Okresná prokuratúra Košice I odstúpila na ďalšie konanie polícii. Po doplnení určitých informácií rozhodneme, či bude vo veci začaté trestné stíhanie,“ uviedol vo štvrtok hovorca krajskej prokuratúry Milan Filičko.

Podľa OIS Trnkov transparentný účet poukazuje na netransparentné prevody z jeho osobného účtu. V rámci predvolebnej kampane do krajských volieb z roku 2017 vložil Trnka sám sebe na transparentný účet 65.000 eur. Združenie pritom poukazuje na firmu PM 4U, kde pôsobil Trnka ako konateľ, a jej údajnú spoluprácu s firmami T-Systems Slovakia a UNI.

SaS hodnotenie TIS neprekvapilo, PS-Spolu si kladie vysoké nároky

„Podľa informácií OIS si obe firmy u PM 4U objednali fiktívne služby, za ktoré PM 4U zinkasovala financie neskôr použité na Trnkovu kampaň. Peniaze, ktoré obe spoločnosti platili PM 4U, si mal Trnka vyberať v hotovosti a následne vkladať na vlastný súkromný účet. Odtiaľ peniaze putovali bezhotovostným vkladom na Trnkov predvolebný transparentný účet,“ uviedlo združenie ešte v novembri v tlačovej správe.

Trnka obvinenia odmieta a celú vec označil ako snahu o diskreditačnú kampaň zo strany predsedníčky združenia, za ktorou podľa neho stojí strana Smer-SD.

„Všetky jej údajné ‚fakty‘, smerujúce k akejkoľvek trestnej činnosti, sú nepodložené konšpirácie a klamstvá, keďže medzi týmito firmami k žiadnej fakturácii nikdy nedošlo. Pravdepodobne je to aj dôvod, prečo o tomto spojení neuviedla žiadny dôkaz. Podávam na ňu preto trestné oznámenie za ohováranie a žalobu na ochranu osobnosti a ďalej nechám vec prešetriť orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedol predseda KSK v reakcii.

TIS: Najtransparentnejšiu predvolebnú kampaň má SaS a PS-Spolu,najmenej Smer-SD

Podľa OSI nebol Trnka napriek opakovaným snahám združenia nijakým spôsobom ochotný vysvetliť financovanie svojej predvolebnej kampane.

„Trestné oznámenie zo strany pána Trnku považujeme iba za jeho zúfalý krok v snahe prekryť svoje pochybenia, ktorých sa mal dopustiť ešte pred začiatkom výkonu svojej funkcie,“ reagovala Migaľová Baschierová.

Môže vás zaujímať

Primátor nepodpísal vymenovanie generálneho riaditeľa dopravného podniku