FOTO a VIDEO: Jedinečné nálezy po Keltoch a Rimanoch na Bratislavskom hrade

Nálezy na Bratislavskom hrade ukazujú vyspelú civilizáciu dávno pred Veľkou Moravou.

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Milovníci histórie by si toto nemali nechať ujsť. Už tento víkend totiž Kancelária Národnej rady (NR) SR sprístupní na Bratislavskom hrade nálezy keltsko-rímskej architektúry. Viac ako 150-tisíc nálezov sa podarilo objaviť vďaka rekonštrukcii Hradu. Mali sme možnosť vidieť pamiatky medzi prvými pred pár dňami. Pozrite si nižšie foto aj video, ako aj ďalšie informácie:

Tip na relax v Bratislave? Na hrade pribudla oddychová zóna s novinkami

Na Bratislavskom hrade sa počas rekonštrukčných prác podarilo objaviť vyše 150-tisíc vzácnych nálezov z čias Keltov a Rimanov, ktorí tu v minulosti žili. Všetko postupne naďalej reštaurujú ochranári v spolupráci s pamiatkármi.

FOTO: Máme všestranného premiéra. Tieto všetky povolania by zvládol

Návštevníci si budú môcť prvýkrát pozrieť reštaurované náleziská v rámci pripravovaného projektu Keltskej cesty počas víkendu 17. a 18. augusta. Opätovne budú tieto priestory sprístupnené aj počas dňa otvorených dverí v parlamente, ktorý bude 1. septembra.

článok pokračuje nižšie

VIDEO: História nálezov po Keltoch a Rimanoch na Bratislavskom hrade

  • vysvetľuje riaditeľ Historického múzea SNM Peter Barta SNM Peter Barta:

Pozostatky stavieb sprístupnia v štyroch lokalitách Bratislavského hradu. Kancelária NR SR ich odovzdá Historickému múzeu Slovenského národného múzea (SNM), ktoré ich má pripraviť na finálnu prezentáciu verejnosti. Okrem dvoch letných termínov budú verejnosti prístupné opätovne až v roku 2020, keď by mal byť projekt Keltskej cesty vytvorený v plnom rozsahu.

FOTO a VIDEO: Bondove fáro môže byť vaše! Aston Martin ide do dražby

Počas rekonštrukcie priestorov Hradu pristupovala Kancelária NR SR podľa jej vedúceho Daniela Guspana zodpovedne a proaktívne k ochrane všetkých nálezov. Nad nálezmi bolo potrebné vybudovať krycie stavby. Zároveň musela rekonštrukcia postupovať tak, aby bola zabezpečená aj štátno-reprezentačná funkcia Hradu.

článok pokračuje nižšie

FOTOGALÉRIA ( kliknite na miniatúry ):

„Všetky nálezy boli zachované, ochránené a reštaurované podľa toho, akým spôsobom sme dostali spôsob reštaurovania a ich ochrany predpísaný z pamiatkového úradu,“ deklaroval Guspan.

Ochrana všetkých nálezov, ktoré boli v Bratislavskom hrade od roku 2009 odhalené a reštaurované, vyšla podľa neho na niekoľko stotisíc eur. „Keď hovoríme o záchrane nášho kultúrneho dedičstva, sú tieto peniaze absolútne zodpovedajúce a relevantné,“ uzavrel Guspan.

Reportáž z prehliadky Keltskej cesty

HĽADÁTE PERFEKTNÉ MIESTO NA VÝLET, NO NEVIETE KAM SA VYBRAŤ? 🕵🏻‍♂️Máme pre Vás skvelý tip. 🤩Budúcu sobotu a tiež 1. septembra 2019 počas DOD v Národnej rade SR máte špeciálnu príležitosť vidieť kus dávnej histórie na bratislavskom hradnom kopci. Viac vo videu ⬇️

Uverejnil používateľ Národná rada Slovenskej republiky Štvrtok 8. augusta 2019

 

Na tlačovej konferencii médiá informovali: riaditeľ kancelárie Národnej rady Daniel Guspan, riaditeľ tlačového odboru Národnej rady Tomáš Kostelník, špecialista na ochranu pamiatok Andrej Semanko, architekt Ivan Masár, riaditeľ Historického múzea SNM Peter Barta a riaditeľka odboru prevádzky a služieb NR SR Marta Čulenová.

Viac informácií nájdete aj na tomto linku (kliknite sem)

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte, či pošlite sms na číslo 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Na západe Slovenska hrozí poľadovica