FOTO: Smutný pohľad. Kedysi vychýrené kúpele, dnes obrovská ruina

Budova bývalého liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, patrí medzi vrcholné diela funkcionalistickej architektúry u nás.

foto: TASR

Bola to pýcha nášho kúpeľníctva. Dnes sa pri pohľade skôr tisnú slzy. Liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach bol za spoločného Československa po Kryme a Paxe tretím najvýznamnejším v kúpeľnom mestečku. Pozrite sa, ako chátra niekdajší skvost a vychýrené kúpele. (foto nižšie v článku)

Jazero pri Senici nie vhodné na kúpanie. Osvieženia hľadajte niekde inde!

Machnáč sa využíval celoročne a bol obľúbenou destináciu nielen domácich kúpeľných hostí, intenzívne ho využívala najmä nemecká a rakúska klientela. Po rozdelení republiky ho zavreli, odvtedy chátra.Podľa bývalého zamestnanca kúpeľov Petra Ďurinu, Machnáč postavili v 60. rokoch v Kúpeľnom parku, ktorý je jedným z najkrajších na Slovensku.

Pozrite sa, kde zanikla monarchia Rakúsko – Uhorsko. Len kúsok od Bratislavy

„Šesťposchodový liečebný dom mal maximálnu kapacitu 110 kúpeľných hostí, k dispozícii boli dvojposteľové izby. Jeho nevýhodou bolo, že na každej izbe bolo len malé umývadlo, sprchy a toalety boli spoločné na každej chodbe. Vtedy sa tak kúpeľné domy stavali, dnes by to už bolo nepostačujúce,“ priblížil Ďurina. (článok pokračuje nižšie)

FOTOGALÉRIA – kliknite na miniatúry

KULEHA: Tajnosti kráľovnej Alžbety II. a Donalda Trumpa

Chod obľúbeného liečebného domu zabezpečovalo podľa neho asi 40 zamestnancov, jeho súčasťou bola výbornú kuchyňa, Machnáč mal dokonca vlastnú cukráreň. „Mal stálu klientelu, poznal som mnoho klientov z Berlína, Frankfurtu, ktorí do Machnáča chodili aj dvakrát do roka za procedúrami a výbornou teplickou vodou, ktorá je najmä na poúrazové stavy jednou z najlepších v bývalom Československu,“ doplnil Ďurina, ktorý v kúpeľoch pracoval takmer štyri desaťročia.

Pozrite sa: Bratia v tričku v Izraeli

Ako dodal, po rozdelení Československa potreboval Machnáč rozsiahlu rekonštrukciu. „Kúpele však potrebovali nevyhnutne urobiť aj rekonštrukciu liečebných domov Krym a Pax, postavil sa nový bazén vedľa Krymu, a tak Machnáč zatvorili. Neskôr obľúbený liečebný dom kúpele predali, noví majitelia však pri snahe o jeho rekonštrukciu narazili na problémy s pamiatkarmi. My, domáci, doteraz nevieme pochopiť, prečo sa s Machnáčom nič nerobí a doteraz je zatvorený. Stále dúfame, že nám nespadne a neodvezieme ho na smetisko,“ skonštatoval Ďurina s tým, že v Machnáči síce neboli procedúry, no kúpeľní hostia ich mali v okolitých liečebných domoch a bazénoch vzdialených len 50 – 70 metrov.

Modusák Janko Lehotský na nákupoch

Nikto podľa neho nevie pochopiť, prečo takáto krásna stavba takto chátra. „Nasťahovali sa tam bezdomovci, ktorí porozbíjali okná, niekoľkokrát tam musela zasahovať mestská i štátna polícia. Teraz je Machnáč zatvorený a ľudí to veľmi mrzí, pretože to nerobí dobré meno mestu ani Kúpeľnému parku. Ak by bol funkčný, určite by bol zaplnený. Momentálne sú plné všetky penzióny v meste a ja si myslím, že poisťovne by Machnáč naplnili. Ak by sa urobili sprchy a toalety na izbách, možno by sa kapacita znížila na nejakých 80 postelí, ale určite by tento liečebný dom fungoval,“ uzavrel Ďurina.

Zuzana Kanócz a Juraj Loj: Bábätka sa nevedia dočkať

Môže vás zaujímať

V pondelok bolo na Slovensku na viacerých miestach rekordne teplé počasie