Jednou vetou

FOTO: Kraje chcú rozšíriť kompetencie kontrol v sociálnych zariadeniach

Na snímke zľava podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ZSK) Peter Dobeš, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, predseda TTSK Jozef Viskupič, predseda TSK Jaroslav Baška, predseda BBSK Ján Lunter, podpredseda NSK Marián Kéry a predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský počas stretnutia predsedov samosprávnych krajov SK8 v Trnave v piatok 22. novembra 2019. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Predstavitelia ôsmich vyšších územných celkov (VÚC) po piatkovom rokovaní združenia SK8 v Trnave vyšli s požiadavkou na posilnenie pozície krajov pri novom operačnom programe regionálneho rozvoja na roky 2021 - 2027, na zmenu zákona na rozšírenie kompetencií pri kontrolách v sociálnych zariadeniach i na vznik zákona o kultúrno-kreatívnych centrách.

Obnova Krásnej Hôrky bude podľa SNM najrozsiahlejšou v jej histórii

Predseda SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič informoval, že združenie rozhodlo aj o kreovaní dočasnej pracovnej skupiny pre riešenie financovania miestnych akčných skupín (MAS).

SK8 sa na podnet predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu obráti na ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera (Smer-SD) a chce iniciovať zmenu zákona o sociálnych službách. Mala by rozšíriť kompetencie na vykonávanie kontrol v zariadeniach sociálnych služieb neverejných poskytovateľov.

Zámerom je do kontroly začleniť popri krajoch aj mestá a obce, ktoré, ako dodal Droba, najlepšie poznajú reálie, vedia, aký poskytovateľ u nich pracuje. „Vyvíjame túto iniciatívu, keďže v poslednom čase sa vyskytlo niekoľko alarmujúcich prípadov, a to predovšetkým u neverejných poskytovateľov, “ uviedol Droba.

Obce a mestá sú povinné zapisovať do informačného systému ÚGKK SR

Viskupič informoval o zhode členov SK8 obrátiť sa na ministerstvo školstva so žiadosťou rešpektovania rozhodnutí VÚC pri určovaní počtu žiakov v prvých triedach jednotlivých učebných a študijných odborov na stredných školách.

„Aby VÚC mohli za celý proces plánovania výkonov prevziať zodpovednosť, je potrebné, aby ministerstvo rešpektovalo ich rozhodnutia,“ dodal Viskupič.

Predseda Prešovského samosprávneho kraja (PSK) Milan Majerský vyšiel s návrhom vzniku pracovnej skupiny, ktorá by rokovala s ministerstvom pôdohospodárstva ako riadiacim orgánom, a prípadne aj bankami, o financovaní miestnych akčných skupín (MAS).

Dobrovoľné združenia obcí sú podľa jeho slov významným nositeľom myšlienok v regiónoch a takisto zaujímavým zdrojom investícií. Aktuálne však už nemajú zabezpečené financovanie a je ohrozený ich existenčný potenciál. Na Slovensku je viac ako 100 MAS, v PSK z toho funguje 23.

Bratislavčania, tešte sa: V piatok štartujú Vianočné trhy!

SK8 sa zaoberalo aj návrhom zákona o kultúrno-kreatívnych centrách. „Potenciál kreatívneho priemyslu je veľký, predpokladá však spojenie viacero subjektov, pre ktoré dnes nie je legislatívna podpora. Zámerom je, aby VÚC mohli zriaďovať centrá na vytvorenie platformy pre spoluprácu medzi občianskymi združeniami, neziskovým sektorom a miestnou samosprávou,“ uviedol predseda SK8.

Môže vás zaujímať

Na tajch Klinger sa vrátila plaváreň, finálny projekt má mať hodnotu 70-tisíc eur