Jednou vetou

FOTO: Míting v Košiciach pripomenul Nežnú revolúciu a prepojil generácie

Spomienkový míting Pocta novembru - spájanie generácií k 30. výročiu Nežnej revolúcie sa konal pri Dolnej bráne na Hlavnej ulici v Košiciach 17. novembra 2019. FOTO TASR – Milan Kapusta
Nežnú revolúciu spred 30 rokov si v nedeľu večer pripomenuli Košice spomienkovým mítingom pred Štátnou vedeckou knižnicou, z balkónu ktorej sa v novembri 1989 tváre revolúcie prihovárali demonštrantom požadujúcim slobodu a demokraciu. Podujatie za účasti pozvaných aktérov a protagonistov už historických udalostí sa nieslo pod názvom Pocta Novembru – Spájanie generácií. Na míting prišlo zhruba 1500 ľudí.

Program so spomienkami pamätníkov sprevádzala veľkoplošná projekcia s autentickými zábermi z novembra 1989. „Podujatie patrí tým, ktorí naozaj stáli na balkóne Štátnej vedeckej knižnice, aj tým, ktorí už medzi nami nie sú, a spojenie generácií znamená, že chceme odovzdať odkaz Novembra nastupujúcej generácii, ktorá takisto cíti, že zo spoločnosťou treba pohnúť. Tie problémy, ktoré sa nakopili, treba riešiť a treba ich nahlas verejne pomenovať, a vlastne to posolstvo, ktoré sme začali my v novembri 1989, treba niesť ďalej,“ uviedla za organizátorov herečka Ľuba Blaškovičová.

Spoluorganizátorom bola iniciatíva mladých ľudí Za slušné Slovensko, ktorá po minuloročnej vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice organizovala protestné zhromaždenia. Na záver mítingu tejto iniciatíve v mene generácie Novembra 1989 Ľubomír Badiar odovzdal symbolickú pochodeň zápasu za slobodu a demokraciu. „Strážte ich hodnoty obetavo a nekompromisne tak, ako vás rovesník novinár Ján Kuciak,“ povedal.

Pellegrini: Nik nemá právo si privlastňovať 17. november, patrí všetkým

Mítingu predchádzala spomienková slávnosť k výročiu vo Veľkej sále Historickej radnice. Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka na nej za angažovanosť v Novembri 1989 udelil čestné ceny predsedu KSK in memoriam trom osobnostiam – Márii Komárovej, Slavomírovi Stračárovi a Petrovi Raševovi. Na podujatí udelili k výročiu aj ceny slobody a demokracie, a to Marcelovi Strýkovi, in memoriam, vtedajšiemu študentskému hnutiu, krajskému koordinačnému výboru Občianskeho fóra a VPN, kresťanskodemokratickým klubom na východe Slovenska a štrajkovému výboru podniku INORGA. Ceny odovzdával Peter Neuwirth z občianskej iniciatívy November ’89.

Košický primátor Jaroslav Polaček ešte pred tým ocenil plaketou primátora štyroch mladých ľudí za ich súčasnú osobnú angažovanosť pri šírení základných myšlienok slobody a demokracie. Sú nimi Marek Breza, Michal Cop, Alžbeta Sniežko a Ján Gálik.

Môže vás zaujímať

Pyrotechnici zlikvidovali nájdenú vojenskú muníciu