Jednou vetou

FOTO: Nad Nitrou sa vznáša desiatka historických vetroňov

Účastníci súťaže retrovetroňov Oldtimer Pribina Star na letisku v Nitre - Veľkých Janíkovciach 6. augusta 2019. TASR - Henrich Mišovič
Nad Nitrou sa vznášajú historické vetrone. V rámci podujatia Oldtimer Pribina Star si pripomínajú nielen históriu bezmotorového lietania, ale aj storočnicu nitrianskeho letiska. Piaty ročník tohto podujatia potrvá do soboty (10. 8.).

Lietajúce veterány predstavuje desať účastníkov zo Slovenska a z Českej republiky. Súťažiť môžu historické klzáky a repliky drevenej alebo zmiešanej konštrukcie s použitím dreva na značnej časti klzáku, celokovové klzáky a všetky ostatné vetrone vyrobené alebo skonštruované pred rokom 1970, informoval organizátor podujatia Igor Ott.

FOTO: Na najväčšiu leteckú šou na Sliači prišli tisíce návštevníkov

K najzaujímavejším historickým vetroňom, ktoré sa stretli na nitrianskom letisku, patria lietadlo LG-125 Šohaj2, nemecké lietadlo Ka6 Cr a SF-27A, nemecký drevený stroj z 50. rokov minulého storočia. Oblohu však brázdia aj LG-425 Šohaj, lietadlá kovovej konštrukcie Blaníky, ale aj moderné VSO-10 „Osa“, ktoré má nosnú časť drevenú. Najstaršiu repliku vetroňa Zlín 23 Honza z roku 1947 predstavuje Jozef Ott.

Účastníci stretnutia lietajú podľa slov Igora Otta najmä pre radosť a zábavu, čomu zodpovedajú aj súťažné disciplíny. „Lietame na vytrvalosť letu, kto sa najdlhšie udrží vo vzduchu, vyhráva. Lietame aj štandardné trate, otočné body na vzdialenosť, rýchlosť preletov, čiže kto určitú vzdialenosť preletí v najkratšom čase, má najkratšiu preletovú rýchlosť, ten dostáva najviac bodov,“ priblížil systém hodnotenia Ott.

FOTO: Uhádnete, kde trávia leto tieto modelky?

Rozdiel vo výkonnosti medzi historickými a súčasnými modernými vetroňmi je podľa jeho slov markantný. „Napríklad Zlín 23 Honza, to je hádzadlo, čo znamená, že z určitej výšky doletí veľmi krátku vzdialenosť. Moderné špičkové stroje, ktoré lietajú závodne na európskych a svetových šampionátoch, sú neskutočne výkonné, kĺzavosť sa pohybuje z 1000 metrov 60 km. Tieto naše lietadlá československej výroby a historické lietadlá, tie dokĺžu z 1000 metrov 20, maximálne 25 kilometrov,“ porovnal Ott.

Môže vás zaujímať

Nahlásenú bombu na súdoch nenašli