FOTO: Naplnenosť vodnej nádrže Domaša je na úrovni 43 percent

Extrémne nízky stav hladiny na vodnej nádrži Domaša pri obci Nová Kelča v okrese Vranov nad Topľou 25. februára 2019. V pozadí rekreačná oblasť Valkov. FOTO TASR - Roman Hanc
Naplnenosť vodnej nádrže Domaša na hornom Zemplíne je aktuálne na úrovni 43 percent. K 13. februáru to bolo 36 percent. Po minulotýždňovom oteplení sa totiž vodohospodárom podarilo hladinu vodnej stavby zvýšiť o 1,5 metra. Rýchlosť a miera jej naplnenia závisí od vývoja aktuálnej hydrologickej situácie. Informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Ako ďalej uviedol, podľa aktuálnych snehových zásob na základe hlásenia Slovenského hydrometeorologického ústavu by sa nad nádržou malo v snehu nachádzať približne 30 miliónov kubických metrov vody. „Z doterajších skúseností je možné konštatovať, že z celkových snehových zásob v prípade bežného topenia snehu nám do vodných nádrží dotečie asi 20 až 25 percent celkových zásob. Zvyšok vodnej kapacity sa odparí a hlavne vsakuje do podzemných vôd,“ vysvetlil.

Bocák spomenul, že v porovnaní napríklad s rokom 2012, keď v mesiaci január boli zaznamenané nízke úrovne prítokov v priemere 2,82 kubického metra za sekundu (m3/s), bol tohtoročný január na úrovni 2,29 m3/s priemerného mesačného prítoku.

Na jednej z košických križovatiek došlo k zrážke záchranky a električky

„Z tohto hľadiska potom je možné konštatovať, že úroveň prítokov je aktuálne na podpriemernej úrovni z dlhodobého hľadiska. No zároveň tu platí, že vodná stavba Veľká Domaša má päť- až sedemročnú vyrovnávaciu hladinu, to znamená, že raz za päť až sedem rokov je hladina najnižšia, respektíve najvyššia,“ ozrejmil.

Uviedol tiež, že na tejto vodnej nádrži sa uskutočňuje od 1. novembra minulého roka tzv. zimná manipulácia, počas ktorej bol odtok znížený o 1,4 m3/s, čo prispelo k celkovej úspore 12,6 milióna m3 vody. „Inak by mohla byť aktuálna hydrologická situácia komplikovanejšia,“ poznamenal. Poukázal tiež na to, že Domaša je v prvom rade určená na akumuláciu povrchovej vody, nadlepšovanie prietokov pod vodnou stavbou, na využívanie energetického hydropotenciálu a na záver pre rekreáciu a rybolov.

Fotogaléria:

 

Môže vás zaujímať

Polícia obvinila 49-ročnú Sabinovčanku, za volantom nafúkala viac ako 3 promile