Jednou vetou

FOTO: Nemocnica hrôzy! Takto to vyzerá legendárna pôrodnica na Zochovej dnes

Opustená gynekologickopôrodnícka klinika na Zochovej ulici

autorská koláž hlavne.sk, čitateľ/urbexer_mischoo

V bývalej pôrodnici na Zochovej ulici v Bratislave by ste dnes lekársku pomoc hľadali zbytočne. Budova je už roky opustená, chátra a čím ďalej, tým častejšie sa objavujú príbehy o čudných udalostiach, ktoré by sa v miestach bývalej pôrodnice mali diať. Miesto ako stvorené pre filmárov hrôzostrašných filmov.

Chcete dostávať viac podobných článkov? Stačí sa prihlásiť na náš bezplatný Newsletter. To najlepšie za posledných 7 dní príde priamo na Váš e-mail. Viac informácií nájdete TU

Kedysi išlo o špičkové zariadenie svojho druhu v celej uhorskej monarchii, dnes je to iba ruina! Zubu času neunikla ani bývalá nemocnica na Zochovej ulici, v centre Bratislavy. Budova bola postavená v roku 1882 a prežila prvú česko-slovenskú republiku, Slovenský štát či éru socializmu.

Fotopríbeh: Autobusová stanica Mlynské Nivy a jej posledné dni

V nemocnici pôsobili významní lekári a narodil sa tu aj rad významných osobností, nakoniec však ostala opustená. Plány na obnovenie tejto historickej budovy boli veľkolepé, zmarila ich však finančná kríza. Pacientom slúžila Nemocnica na Zochovej do roku 2008, následne bola zatvorená. 

Najväčšieho Slováka poznal celý svet: Čo všetko viete o Štefánikovi?

O chorobopisy, zdravotné karty či dokumentáciu, ktorá v nemocnici ostala sa niekto nezaujímal, v bývalej gynekologicko – pôrodníckej klinike na Zochovej ulici by ste teda donedávna mohli nájsť chorobopisy stoviek žien z celej Bratislavy.

V médiách sa pred časom objavili aj informácie o tom, že boli v chátrajúcej budove nájdené vzorky krvi, časti ľudských orgánov, či dokonca aj telíčko bábätka naložené vo formaldehyde.

FOTO: Dominanty opradené legendami

Telíčko bábätka naložené vo formaldehyde odstránili z nemocnice až po vypuknutí škandálu | Foto: archív/skyscraper

 

FOTO: V týchto slovenských destináciach budete chcieť dovolenkovať!

O budovu sa – zdá sa – aktuálne nikto nezaujíma, ničia ju preto bezdomovci a mládež, akoby nepatrila nikomu. Po dlhých rokoch sa však o starú Nemocnicu na Zochovej začal zaujímať ešte v roku 2008 bývalý minister zdravotníctva Ivan Valentovič, ktorý požiadal vtedajšieho riaditeľa FN Richarda Rašiho o podanie písomného vysvetlenia stavu budovy.

FOTO: Na tieto nezabudnete. Toto sú ikonické slovenské stavby!

Konkrétneho vysvetlenia sa však Valentovič nedočkal, FNsP sa k veci vyjadrila iba stroho. Vysvetlenie sme dali. Stále sa vyšetruje a o záveroch budeme informovať. Všetko sa to týka ľudí, ktorí tu už nepracujú alebo pracujú na iných miestach,“ informovala vtedy hovorkyňa Rút Geržová.

FOTO: Chcete sa v lete ochladiť? Nechoďte k moru, skúste tieto jaskyne!

Ani dnes nie je známe, aký bude osud budovy historickej nemocnice v centre Bratislavy. O prípadnej rekonštrukcii alebo plánoch nevie ani vedúca Stavebného úradu Starého mesta, Zuzana Štorcelová. „To ja vám neviem povedať, Stavebný úrad nevie o tom, že by tam boli nejaké plány,“ vysvetlila Štorcelová v rozhovore pre hlavne.sk. Opustený klenot sa tak stal známym terčom pre urbex fotografov zo Slovenska aj zahraničia, ktorí si chátrajúcu stavbu chodievajú fotiť a v útrobách podnikajú dobrodružné prehliadky na vlastné nebezpečie.

FOTO a VIDEO: Pozrite si tie najkrajšie miesta na zemi!

FOTOGALÉRIA (kliknite na miniatúry):

 

Jaroslav Rezník je riaditeľom RTVS už dva roky. O svojich výsledkoch radšej mlčí

Máte pre nás zaujímavý tip? Napíšte na redakcia@hlavne.sk

alebo zavolajte do redakcie na číslo 0910 554 995

Môže vás zaujímať

Pyrotechnici zlikvidovali nájdenú vojenskú muníciu