FOTO: Prežijú bicykle z bikesharingu zimu? Takto to funguje v európskych metropolách

Bicykle síce spustili v lete, ale čo s nimi bude počas zimy? Budú sa dať využívať, alebo ich zazimujú?

autorská koláž hlavne.sk, cyclinginscotland.com

Bratislavu zaplavili koncom septembra žlté bicykle. Dlhoočakávaný bikesharing, čiže sieť staníc s bicyklami určenými na krátkodobé požičanie, je spustený. To všetko sa deje krátko pred príchodom zimy, chladnejšieho počasia aj mrazov. Čo bude s bicyklami v zimných mesiacoch? Svetové metropoly majú riešenie, ale ani Bratislava nemieni zaostávať. Takto chcú fungovať v najbližšom období.

VIDEO: Toto je možné len na Slovensku. Oprava cesty v Bratislave trvá celú večnosť!

Bikesharing sa už pomaly v našom hlavnom meste udomácňuje. Odkedy bol spustený, službu využilo takmer 30 000 užívateľov. Bicykle sa najviac využívajú ráno medzi 7:00 a 9:00 hodinou, a potom v podvečer. „Už po prvom mesiaci môžeme povedať, že bikesharing prispel k rozšíreniu cyklodopravy,“ povedal nedávno Ivo Nesrovnal.

O bikesharing v Bratislave je obrovský záujem

Bratislava „žije“ žltou farbou, vďaka bicyklom, ale ako to bude v zime? Zuzana Onufer, hovorkyňa Bratislavy hovorí, že služby budú prispôsobené počasiu. „V prípade nepriaznivého počasia, kedy hrozia nehody alebo úrazy užívateľov, budú bicykle dočasne stiahnuté a nasadené do obehu opäť na jar,“ reaguje Z. Onufer.

Bikesharing v niektorých metropolách funguje aj cez zimu | Foto: Miasto2077

Vizitka starostu Kusého: Takto hustne jedna z najrozsiahlejších častí hlavného mesta

S týmto pohľadom sa celkom stotožňuje aj národný cyklokoordinátor, Peter Kľučka. „Bicykle sú schopné zimnej prevádzky. Pôvodný projekt ale počítal s tým, že sa počas zimy dopyt po bicykloch zmenší. To znamená, že zo súčasných 250 sa to zredukuje na 20-30%,“ povedal P. Kľučka, pričom dodal veľmi podstatnú vec a to: „Bude veľmi dobré, ak budú bicykle používané, lebo budú tlačiť na kompetentných, aby sa starali o tých málo cyklotrás, čo v Bratislave máme,“ reagoval P. Kľučka. Či sa toto stane skutočnosťou, a začne sa starostlivosť aj o „zabudnuté“ cyklotrasy, je otázne!

Bikesharing v lete v Bratislave. Prežijú to bicykle v zime?  | Foto: TASR

Chaos na zastávkach v Bratislave. Kto sa má vyznať v grafikone?

Zima verzus bikesharing vo svete!

Redakcia hlavne.sk sa pýtala aj iných svetových metropol na to, čo plánujú s bicyklami robiť počas zimného obdobia. Taký Krakow v Poľsku v tom má jasno. „Bicykle v zime fungujú rovnako ako v lete. Sú odolné voči nízkym teplotám, takže nebudú pod žiadnym prístreškom,“ podotkola Alicja Janiszewska zo spoločnosti Wavelo.

Takto vyzerajú bicykle v Krakowe | Foto: Facebook, Wavelo

Bicykle sú pripravené, čo bude s cyklotrasami nikto netuší

Veľmi rovnako to vidí s bikesharingom aj Viedeň. „Nemáme špeciálne opatrenia pre chladnejšie mesiace, ak nejaký sneh narušuje použiteľnosť, odhodíme ho, okrem toho, vždy sú ľudia ochotní jazdiť na bicykli,“ reagoval Gildas LeGall za spoločnosť Citibike Wien. Či ale počet bicyklov zredukujú, sa nevyjadrili.

Bikesharing vo Viedni | foto: Facebook, Citibikes Radfahren in Wien

Najzaujímavejšie články za posledných 7 dní do Vašej e-mailovej schránky. Prihláste sa na bezplatný Newsletter. Viac informácií nájdete TU.

Českí susedia v Prahe vnímajú bikesharing podobne ako Bratislava. „My sezónu končíme tradične koncom novembra, ak to počasie dovolí, pôsobili by sme radi aj naďalej. Je to aj preto, že bicykle trpia, keď je zima, nakoľko sú náročné na údržbu. Dávame ich aj pod prístrešok, tam ich kolegovia skontrolujú a prejdú generálnym servisom,“ uviedla pracovníčka zo spoločnosti Rekola Bikesharing, pričom podotkla, že by chceli pokračovať v obmedzenom počte aj v zime.

Rúžová je dobrá! Bikesharing v Prahe | Foto: facebook, Rekola Bikesharing

Keď si to zhrnieme, tak jediný, kto sa obáva o bicykle a plánuje bikesharing prevádzkovať v obmedzenom počte je Bratislava a Praha. Zatiaľ taká Viedeň a Krakow si s bicyklami nerobia ťažkú hlavu.

Môže vás zaujímať

Pri rozsiahlom požiari lesa v Kravanoch zasahujú desiatky hasičov