FOTO: Sneženie na Slovensku vôbec neprestáva. Výstrahy už platia pre celé územie!

Zima dala opäť o sebe vedieť a poriadne zaúradovala

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

AKTUALIZOVANÉ 6. 1. 2019: Perinbaba pokračuje vo svojej aktivite! Poriadna nádielka snehu od štvrtka nekončí. Situácia najvážnejšia na severnom a západnom Slovensku. Aj na cestách v tatranskom a podtatranskom regióne komplikovalo situáciu sneženie a silný vietor. Cestári na niektorých úsekoch malí plné ruky práce, aby vozovku udržali prejazdnú. Do terénu nasadli pred víkendom všetku možnú techniku. Sneženie má pokračovať aj v nedeľu popoludní a podvečer. Pozrite si nižšie podrobnejšie informácie, fotografie aj výstrahy.

Veštica o 2019: Čakajú nás veľké zmeny, niektorí politici pohoria!

SHMÚ pravidelne aktualizuje výstrahy pre jednotlivé okresy. Najaktuálnejšie informácie uvádza na svojej stránke (info tu).

Všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty na území SR sú zjazdné, povrch vozoviek je prevažne vlhký až mokrý. Zjazdné sú aj cesty I., II. a III. triedy, povrch vozoviek je v západnej časti územia s výnimkou okolia Bratislavy vlhký až mokrý. SSC pripomína vodičom, že na viacerých cestách je čerstvý, kašovitý či utlačený sneh.

Slováci si euro pochvaľujú, no v obehu sú stále miliardy korún

Snehové jazyky a záveje sa vytvárajú na cestách I/18 Východná – Važec, II/584 Liptovská Sielnica – Liptovský Trnovec, III/2347 Huty – Veľké Borové, lll/2355 Bobrovník, III/2337 Závažná Poruba, III/2321 Bobrovec-Škorupovo a na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa.

Stav počasia na Slovensku v nedeľu predpoludním | zdroj foto: SHMÚ

VIDEO: Takto sa plavil po Dunaji odtrhnutý pontón s reštauráciou!

Situácia na cestách v nedeľu predpoludním | zdroj foto: zjazdnost.sk

Uzávierky od soboty

Pre silné sneženie a vietor je uzavretá cesta III/3061 Štrba – Šuňava. Na ceste II/584 Srdiečko – Bystrá sú potrebné snehové reťaze pre všetku dopravu a na ceste II/558 Stakčín – Ulič sú potrebné snehové reťaze pre vozidlá nad 10 m celkovej dĺžky,“ dopĺňa SSC na webstránke www.zjazdnost.sk. Informácie na svojej stránke aktualizujú.

Informuje tiež, že zjazdné sú všetky horské priechody, povrch vozoviek je prevažne pokrytý vrstvou čerstvého, kašovitého alebo utlačeného snehu. (článok pokračuje nižšie)

Takmer pre celé územie platia výstrahy | zdroj foto: SHMÚ

Sneženie prospelo zjazdovkám na Slovensku

Donovaly sú prejazdné pre všetkých, na Zbojskej je zľadovatený sneh

Po rannom snežení, ktoré zasiahlo viaceré okresy Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), zostal na väčšine ciest už len mokrý povrch. Informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) prostredníctvom svojej internetovej stránky zjazdnost.sk.

V pondelok po nedeli Troch kráľov sa začínajú fašiangy, potrvajú do 5. marca

Horský priechod Donovaly v okrese Banská Bystrica, ktorý bol predpoludním pre vozidlá nad 10 metrov ešte uzavretý, je už podľa cestárov prejazdný pre všetku dopravu.

Naopak, podľa SSC sa zhoršili podmienky na horskom priechode Zbojská nad Tisovcom v Rimavskosobotskom okrese, odkiaľ hlásia jej zamestnanci zľadovatený sneh hrubý jeden centimeter.

V obci Ždiar roztláčali kopy snehu, mimoriadna situácia trvá

Mimoriadna situácia v Ždiari v Popradskom okrese naďalej trvá, platí od štvrtkového (3.1.) rána. Povedal to starosta obce Pavol Bekeš s tým, že v noci z piatka na sobotu pribudlo v obci desať centimetrov snehu a od rána nasnežilo ďalších 20 centimetrov.

„Včera nám trošku pomohlo, keď prestalo snežiť. Od dnešného rána sme zase nasadili do terénu všetky mechanizmy a udržiavame zjazdnosť ciest. Momentálne sa turisti vracajú z lyžovačky, čiže opäť máme poplach, lebo autá odstavujú kde-kade,“ spresnil s tým, že od rána v obci nepretržite sneží.

Snehová fujavica zahalila Bavorsko bielou pokrývkou, narušila dopravu

Kopy snehu, ktoré z ciest odstránili, roztláčali. „Urobili sme si nejakú rezervu. Vieme to technicky zvládnuť, keďže majitelia penziónov majú traktory a lyžiarske strediská sú ochotné poskytnúť ratraky. Vieme si navzájom pomôcť. Najhoršie je to s nevhodne odstavenými autami,“ spresnil starosta.

Nadchádzajúcu noc budú podľa jeho slov v teréne štyri mechanizmy a v prípade potreby budú do výkonu služby privolané ďalšie.

Hasiči pomáhajú v lokalitách Žilinského kraja, ktoré postihlo silné sneženie

V postihnutých lokalitách Žilinského kraja, ktoré počas týchto dní zasiahlo silné sneženie, pomáhajú hasiči aj v sobotu. Informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Veľké lavínové nebezpečenstvo platí vo Vysokých a Západných Tatrách

„V piatok (4.1.) do neskorého večera pomáhali v obciach Novoť a Mútne, kde vyslobodzovali zapadnuté vozidlá, sprístupňovali cestné komunikácie a vyvážali veľké kopy snehu. V sobotu pokračujú v podobných prácach v spolupráci s DHZO Skalité, Mútne a Oravská Lesná,“ uviedla.

Dodala, že po zasadnutí krízového štábu mesta Vysoké Tatry ťažká a vyslobodzovacia technika v tejto lokalite momentálne nie je potrebná. „Je zhromaždená na Okresnom riaditeľstve HaZZ v Poprade a v prípade potreby je schopná kedykoľvek zasiahnuť,“ uzavrela.

(článok pokračuje pod fotografiou)

Hlavný cestný ťah Košická ulica v smere od Martina v Žiline dňa 5. januára 2019 počas hustého sneženia. FOTO TASR – Erika Ďurčová

Severné Slovensko

Na viacerých miestach na severe Slovenska snehová nádielka dosahuje 30, miestami aj 80 centimetrov (cm). Sneženie by malo pokračovať aj cez víkend. Už od štvrtka spôsobuje počasie komplikácie najmä na cestách, horských priechodoch, ale aj v obciach a mestách. Niektoré doslova paralyzuje, zasahovať museli aj ťažké mechanizmy.

Snehové kalamity viac nehrozia. Podľa klimatológa nás čakajú teplejšie zimy.

Najviac snehu – 84 cm meteorológovia namerali v Oravskej Lesnej. Sú však presvedčení, že na Kysuciach a Orave môžu byť aj lokality, kde nasnežilo viac. Väčšie úhrny zrážok zaznamenali napríklad v Oravskej Polhore, kde však nemajú zariadenie na meranie hrúbky snehovej pokrývky. Podľa portálu imeteo.sk v Oravskej Lesnej husto sneží už dva dni bez prestávky.

Nehoda autobusu v Liptovskej Osade si vyžiadala viacero ľahko zranených

„V obci sú však obyvatelia na nádielky snehu zvyknutí a vedia sa s ním popasovať. Aj napriek masám nového snehu sú cesty odhrnuté a sprístupnené sú takmer všetky ulice,“ opisuje portál. Kalamitný stav tam zatiaľ nevyhlásili.

Urobte si sviatočnú diskotéku – najväčšie hity. Je medzi nimi aj ten Váš?

Zelená Vlna verejnoprávnej RTVS na sociálnych sieťach z časti zlyháva. Na svojej fanpage na facebooku uvádza status starý tri dni. Niektorí motoristi, ktorí sa pred jazdou autom spoliehali práve na tento zdroj informácií, tak ostali sklamaní a márne čakali dopravné informácie z ciest práve na facebooku. Vodičom však odporúčajú sledovať twitter, mobilnú aplikáciu, ako aj počúvať rozhlas, kde sa dozvedia najaktuálnejšie informácie každú polhodinu. V mimoriadnych situáciach vstupujú do vysielania aj častejšie.

Zelená Vlna naposledy informovala na sociálnej sieti 2. 1. 2019 | foto: facebook ZV
Situácia na dopravnom ťahu v smere z Pezinka na Pezinskú Babu 5. januára 2019. FOTO TASR – Michal Svítok
Na snímke dopravná nehoda v obci Višňové, okres Žilina, 4. 1. 2019 | foto: TASR
Na snímke dopravná nehoda v Liptovských Matiašovciach v okrese Liptovský Mikuláš, 4. 1. 2019 | foto: TASR
Na snímke obyvateľ Terchovej počas odhŕňania snehu v Terchovej | foto: TASR
Neprejazdné, snehom zasypané a zafúkané komunikácie trápia aj obyvateľov a chatárov v Terchovej, na snímke osada Štefanová, 4. 1. 2019 | foto: TASR

Január v kinách: 8 filmov, ktoré si nenechajte ujsť začiatkom roka

Situácia na niektorých úsekoch v okrese Kežmarok je naďalej vážna

Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla uviedol, že ešte aj v piatok ráno tam prevláda veľmi silný vietor, čo spôsobuje veľké problémy v doprave.

Počasie začalo situáciu na cestách v tatranskom regióne komplikovať v noci zo stredy na štvrtok. V oblasti napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu, k čomu sa pridal aj silný nárazový vietor, takže sa tvorili snehové jazyky a záveje.

Zlá poveternostná situácia spôsobila aj niekoľko nehôd, mimo cesty skončil autobus medzi Výbornou a Lendakom či cestárske auto smerom do Tatranskej Kotliny zo Spišskej Belej.

Snežná fréza čistí cestu III. triedy medzi Kežmarkom a obcou Stráne pod Tatrami od nafúkaného snehu 4. januára 2019

MOTO: Aký bol rok 2018? Automobilové vychytávky, novinky i facelifty

Na snímke havarovaný autobus na ceste pri Liptovskej Osade v smere na Donovaly 3. januára 2019. Pri nehode sa z 15 cestujúcich ľahko zranila jedna žena. | foto: TASR, Dušan Hein

Podobná meteorologická situácia bude podľa SHMÚ pretrvávať. Treba sa preto pripraviť na ďalšiu snehovú nádielku, predovšetkým na severe. V tejto súvislosti vydal ústav pre viacero severných okresov výstrahu pred snežením. Platiť má do 18. h.

Odstavené kamióny pod horským priechodom Donovaly a Šturec vo štvrtok 3. januára 2019 | foto: TASR

Pri novoročných výpredajoch plánujú Slováci minúť viac ako vlani

Kalamita v obci Ždiar

V obci Ždiar vo štvrtok vyhlásili mimoriadnu situáciu, problémy tam podľa starostu Pavla Bekeša robí najmä silné sneženie, ktoré v oblasti prevláda už od nového roka. „Zároveň veľmi silno fúka, komplikovať sa to najviac začalo v stredu (2.1.) okolo 16. hodiny, kedy sa zintenzívnilo sneženie aj vietor. Obecné cesty máme zaviate, niektoré časti boli úplne odrezané od prístupu,“ priblížil pre TASR.

Odhŕňanie snehu v Dolnom Harmanci pri Banskej Bystrici 3. januára 2019 | foto: TASR

Známa speváčka radí: Tieto mesiace treba byť opatrný v roku 2019

Situáciu podľa neho nezľahčujú ani odstavené autá turistov, ktorí prišli do oblasti lyžovať. Tie vytvárajú barikády na obecných cestách, ktoré sa preto nedajú upraviť. „Upchala sa nám aj hlavná cesta cez obec smerom na Poľsko, sú tu dokonca aj odstavené kamióny, ktoré tu nemajú čo robiť, autá sa šmýkajú, komplikuje nám to aj zásobovanie,“ doplnil starosta.

Mimoriadna situácia v obci Ždiar trvá, v noci napadlo ďalších 20 cm snehu. Uviedol starosta Ždiaru Pavol Bekeš s tým, že na niektorých miestach sú pri cestách aj viac ako dvojmetrové mantinely snehu, najväčšie sú na prístupovej ceste do obce smerom od Poľska z lyžiarskeho Strednica. Väčšie problémy však zatiaľ kalamita nespôsobila, okrem niekoľkých rozbitých áut sa nikto vážnejšie nezranil.

Mimoriadna situácia v 12 obciach

Mimoriadnu situáciu v súvislosti so snehovými prehánkami vyhlásili v uplynulých hodinách celkom v 12 obciach na území Žilinského kraja. Ide najmä o samosprávy z regiónov Oravy, Kysúc a z okresu Žilina. Informácie pre TASR poskytol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.

Snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo, celkovo až osem z nich. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť a Zubrohlavu. V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.

V obci Ždiar vyhlásili mimoriadnu situáciu, problémy robia sneh a vietor

So snehom zápasila aj Bratislava

Nepriaznivé počasie v piatok neovplyvňuje premávku mestskej hromadnej dopravy. „Žiadne linky na rozdiel od štvrtka nie sú odklonené, všetky spoje premávajú podľa harmonogramu,“ uviedla pre hlavne.sk hovorkyňa Doparvného podniku Bratislava Adriana Volfová.

Na snímke odhŕňanie snehu v Bratislave, 3. januára 2019 | foto: TASR

VIDEO: Kuriózna nehoda auta terčom vtipov

Deti počas prázdninovej sánkovačky na bratislavskej Kolibe 4. januára 2019 | foto: TASR

Nepriaznivé počasie so silným vetrom a snežením zatiaľ neovplyvnilo prevádzku Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave (BTS).

„Všetky lety sú vybavované riadne a včas podľa platného letového poriadku,“ uviedla hovorkyňa BTS.

Prevrátené vozidlo počas sneženia v Bratislave – Dúbravka 3. januára 2019 | foto: TASR

Podľa hovorkyne úradu Bratislavského samosprávneho kraja, Lucie Forman Habancovej, Regionálna správa ciest nasadila potrebné mechanizmy na cesty, ktoré spadajú pod ich údržbu. Situáciu priebežne monitorujú a ďalší postup operatívne vyhodnotia.

Husté sneženie v Bratislave, 3. 1. 2019 | foto: TASR

VIDEO: Kuriózna nehoda auta terčom vtipov

Predpoveď na ďalšie dni

Meteorológovia upozorňujú na silný vietor na horách, ale aj na sneženie a tvorbu snehových jazykov a závejov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal viacero výstrah (viac tu) pre niektoré regióny Slovenska. Sneženie má pokračovať cez víkend, najmä v nedeľu podľa meteorológov zasiahne väčšinu územia Slovenska. Môže sa tvoriť aj poľadovica. Najnižšia nočná teplota -2 až -8, v údoliach pri zmenšenej oblačnosti -8 až -14 st. Najvyššia denná teplota -5 až 0, na západe väčšinou okolo +2 st.

Zoznámte sa s Huawei P Smart 2019, dostupným smartfónom s prémiovými funkciami

Mimoriadnu situáciu pre sneh vyhlásila už deviata obec na Orave

Snehová kalamita zastihla najmä obce v okrese Námestovo. Konkrétne ide o Mútne, Oravskú Lesnú, Oravské Veselé, Oravskú Polhoru, Sihelné, Rabču, Novoť, Zubrohlavu a Rabčice.

V okrese Žilina vyhlásili mimoriadnu situáciu obce Lutiše, Belá a Terchová. Na Kysuciach majú najväčšie ťažkosti so snehom v Skalitom.

Cesty sú zjazdné, problémom sú však horské priechody, zapadol aj sypač. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo aj Krásno nad Kysucou, sneh uväznil ľudí v osadách.

Dôvodom bolo podľa primátora Jozefa Grapu najmä množstvo ľudí, ktorí zostali uväznení na chalupách a chatách v osadách nad mestom.

Centrum mesta je síce už sprejazdnené, no podľa primátora už pomaly nebolo kde odhŕňať a museli preto začať sneh vyvážať na voľné plochy. Aby sprejazdnili cesty, privolali aj ďalšiu techniku na nakladanie a odvoz.

Za posledných 24 hodín zasahovalo v Prešovskom a Žilinskom kraji v súvislosti s nepriaznivým počasím 123 hasičov

V Žilinskom kraji boli hasiči a členovia dobrovoľných hasičských zborov obce (DHZO) vyslaní k 15 udalostiam. Podľa informácií HaZZ išlo najmä o zásahy súvisiace s dopravnými nehodami a o odstraňovanie spadnutých stromov z cestných komunikácii, elektrického vedenia a zaparkovaných motorových vozidiel.

Veľké lavínové nebezpečenstvo hrozí v Tatrách i Malej Fatre

Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v piatok informoval, že v Malej Fatre, Vysokých a Západných Tatrách je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení. Predpokladá sa aj výskyt veľkých spontánnych zosuvov.

HaZZ zasahoval pri tragickej nehode v Drahovciach

 

Môže vás zaujímať

Premávka v Bratislave je spomalená, tvoria sa kolóny