Jednou vetou

FOTO: SÚSCCH v B. Bystrici dostane finančnú injekciu dva milióny eur

Kontrolný deň na projekte prístavby Preventívno-ambulantného a diagnostického centra Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici. Na snímke sprava premiér SR Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská a generálny riaditeľ SÚSCCH Juraj Frajt. Banská Bystrica, 21. októbra 2019. FOTO TASR - Dušan Hein
Modernizácia Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SÚSCCH) v Banskej Bystrici pokračuje podľa plánu. Od štátu dostane finančnú injekciu dva milióny eur, ktorá pôjde najmä na novú techniku. Oznámili to v pondelok predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD), ktorí tam boli na kontrolnom dni.

Aktualizované: 21:18

Kalavská čoskoro predloží návrh na zmenu výberového konania na záchranky

Oznámili, že SÚSCCH, a. s., dostane od štátu finančnú injekciu dva milióny eur, ktoré po desiatich rokoch fungovania SÚSCCH pôjdu podľa riaditeľa Juraja Frajta najmä na nákup nových angiografov a ďalšie dovybavenie.

„Na Slovensku máme okrem štátnych nemocníc aj tieto ústavy, ktoré sú akciové spoločnosti a musia hospodáriť v zmysle špeciálnych predpisov, a teda nie je možné ich tak ako pri štátnych nemocniciach kedykoľvek dotovať dodatočnými prostriedkami. Rozhodli sme sa preto s pani ministerkou, že všetkých päť takých ústavov bude zadotovaných zvýšenými kapitálovými vkladmi štátu. Do banskobystrického poputujú v najbližších týždňoch dva milióny eur ako zvýšený vklad štátu,“ konštatoval premiér.

Ako spresnila Kalavská, „v súčasnosti sme v legislatívnom procese zvýšenia vlastného imania v akciových spoločnostiach, kde jediným akcionárom je štát“. Finančná injekcia tak okrem SÚSCCH smeruje i do východoslovenského a bratislavského ústavu, do popradskej nemocnice a onkologického ústavu v Košiciach.

Krajskí poslanci rozdelili na projekty viac ako 2,5 milióna eur

Hrubá stavba nového Preventívno-ambulantného a diagnostického centra v susedstve ústavu SÚSCCH, ktoré vzniká „na zelenej lúke“ a má byť dokončené v polovici roku 2020, je hotová.

Ako priblížil Frajt, jeho výstavba súvisí s enormným nárastom činností. „Ak sme v roku 2009 vyšetrili v našich ambulanciách 31.000 pacientov, tak minulý rok to bolo už viac ako 48.000,“ uviedol. Nové centrum bude mať preto za úlohu rozšíriť ambulantné činnosti a zriadiť pracovisko komputerovej tomografie a magnetickej rezonancie. V pôvodných priestoroch ústavu vznikne navyše pracovisko jednodňovej chirurgie a denný stacionár, čím sa navŕši lôžková kapacita zariadenia.

Podľa Kalavskej srdcovo-cievne ochorenia a onkologické sú jednou z najčastejších príčin úmrtí Slovákov. Je preto dôležité, aby si všetky zariadenia, ktoré na liečenie týchto chorôb v krajine máme, zachovali špičkové postavenie.

(článok pokračuje pod príspevkom)

ŠPIČKOVÁ KVALITA PRE CELÉ STREDNÉ SLOVENSKOHrubá stavba Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb je takmer…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Pondelok 21. októbra 2019

Polícia zadržala vodiča z Ukrajiny, nelegálne mal prevážať 12 ľudí

„Pri nástupe do funkcie som povedala, že mojím cieľom počas práce ministerky je, aby každý človek na Slovensku mal možnosť konzultácií v špičkovom diagnostickom centre. Stavba centra nám k takému cieľu pomôže,“ dodala ministerka.

Do výstavby SÚSCCH doteraz investoval približne dva z plánovaných takmer deviatich miliónov eur.

Môže vás zaujímať

Bratislavský Ružinov otestoval zamestnancov škôl, nie všetky výsledky boli negatívne