Jednou vetou

FOTO: Takto si v Bratislave poradili s nedostatkom ochranných rúšok

Nedostatok ochranných pomôcok zobrali ľudia a obchodníci do vlastných rúk

autorská koláž hlavne.sk, Foto: Shutterstock

Nespoliehajú sa na nové dodávky v lekárňach a tak nenechávajú nič na náhodu. Takto ľudia "obkľúčili" textilnú galantériu a zháňali materiál, aby si vyrobili ochranné rúška v domácich podmienkach.

Je pondelkové predpoludnie, v širšom centre hlavného mesta cítiť, že to nie je bežná premávka, na akú sú bratislavčania zvyknutí. „Za normálnych okolností by tu bol na ulici frmol, svišťali by autá jedno vedľa druhého, ale každý je radšej doma,“ vysvetlil nám Karol, ktorý zobral nedostatok ochranných pomôcok do vlastných rúk a čakal v rade pred známou textilnou galantériou na Záhradníckej ulici.

KORONAVÍRUS: Chorobu potvrdila aj svetoznáma herečka!

„Ja som obvolal cez víkend asi dvadsať lekární a v žiadnej nemajú tušenie, kedy im rúška prídu. A ešte keď v správach ten šéf Štátnych hmotných rezerv motal, že objednali, mali, nemali a neviem čo, tak sme si s manželkou povedali, že ušijeme sebe aj najbližším. Hneď ráno ma sem vyšikovala, čakám na látku, gumičky a utekám domov,“ dodal náš čitateľ.

FOTO: To je ale drzosť. Niektorí s rúškami na internete nehorázne kšeftujú

V priebehu pár minút sa pred obchodom prestriedalo niekoľko zákazníkov, ktorí odchádzali s látkami a potrebnými doplnkami na šitie.

Pred textilnou galantériou v Bratislave zákazníci v pondelok vyčkávali aj niekoľko minút | foto: red

 

Kto vie a môže, v týchto dňoch si rúško svojpomocne vyrobí. Okrem textilných materiálov niektorí kreatívci údajne používajú na výrobu aj niekoľko vrstiev kuchynských utierok, či dokonca antibakteriálne vrecká filtrov z vysavača.

Pomáhajú mladí medici

Na sociálnej sieti vznikla aj iniciatíva „Uši rúško, posuň ďalej!“ a podľa organizátorov jej cieľ je úplne jasný. „Prevencia je veľmi dôležitá a netreba ju v žiadnom prípade podceniť. Nosením rúška sa chránime navzájom. Vieme, že aktuálne sa rúška nedajú ešte stále zohnať a keďže podľa najnovších odporúčaní publikovaných v zahraničných časopisoch sa odporúča v rámci prevencie proti COVID-19 nosenie masky všetkým občanom, rozhodli sme sa, že založíme túto výzvu, v ktorej Vás všetkých, čo máte možnosť a chuť vyzývame k tomu, aby Ste ukázali,že život všetkých naokolo nám nie je ukradnutý a ušili rúško sebe a aspoň jedno navyše, ktoré posuniete ďalej – či už svojim najbližších, susedkám, susedom a iným, ktorí nemajú možnosť, prípadne si ich nevedia ušiť sami,“ uvádza sa na stránke iniciatívy na Facebooku, ktorú organizuje Spolok medikov Slovenskej zdravotníckej univerzity (VIAC SA DOZVIETE AJ TU).

 

Môže vás zaujímať

Hlavné mesto zrekonštruuje chodníky a cestu na Železnej studničke