Jednou vetou

FOTO: ÚPN otvoril archív pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie

Nežná revolúcia sa začala 17. novembra 1989 študentskými demonštráciami

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie zorganizoval Ústav pamäti národa (ÚPN) deň otvorených dverí. Záujemcovia majú možnosť pozrieť si archív, v ktorom sa nachádzajú materiály z roku 1989. Archív bude pre verejnosť otvorený od utorka do štvrtka (21. 11.), sídli na Miletičovej ulici v Bratislave.

„Tým, že my sme špecializovaný archív, robievame pravidelne dni otvorených dverí. Minulý rok to bolo napríklad k výročiu augustovej okupácie, roku 1968. Snažíme sa to vždy ladiť k nejakej aktuálnej téme a pripraviť pútavé dokumenty, ktoré sú uložené v archíve ÚPN. Tento rok tým, že je 30. výročie Nežnej revolúcie a pádu železnej opony, sme pripravili aj súbežnú výstavu,“ povedal Peter Mikle z ÚPN.

Rozhovor: Riskovali sme, ale nezľakol som sa. Takto si Maťo Ďurinda spomína na november 89

Vysvetlil, že dokumenty, ktoré sú pre návštevníkov vystavené, sa týkajú obdobia tesne pred novembrovými udalosťami v roku 1989 alebo priamo tých udalostí.

ÚPN sa tento rok podarilo získať aj mnoho nových dokumentov, novín či výstrižkov práve darmi. Mikle poukázal na fotografie z demontáže železnej opony.

FOTO: Bývalý šéf ŠTB Alojz Lorenc si vybehol do mesta. Nákupy na oslavu Nežnej?

„Oslovili sme my, prípadne nás oslovil civilný sektor, v tomto prípade občania. Všetky fotografie z tej demontáže železnej opony sú vlastne darom, boli tu ľudia, ktorí v ten daný okamih jednoducho vycítili ten historický moment, že toto sa už opakovať nebude, a nafotili priebeh či už demontáže železnej opony, alebo priebeh študentských protestov,“ dodal Mikle.

Môže vás zaujímať

Na Pustom hrade sa uskutočňuje aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku