Jednou vetou

FOTO: Ústavný súd v Košiciach po štvrtýkrát otvoril svoje brány verejnosti

Na snímke návštevníci kráčajú nádvorím Ústavného súdu počas Dňa otvorených dverí na Ústavnom súde Slovenskej republiky v Košiciach 27. septembra 2019. FOTO TASR – František Iván
Pozrieť si priestory Ústavného súdu (ÚS) SR, ktoré sú inak verejnosti nedostupné, mohla verejnosť v piatok dopoludnia. Deň otvorených dverí (DOD) Ústavného súdu SR sa v Košiciach konal štvrtýkrát.

Záujemcovia mohli vidieť napríklad pojednávaciu miestnosť, v ktorej sa uskutočňujú prevažne verejné zasadnutia senátov a pléna Ústavného súdu. Okrem toho mohli navštíviť aj Sieň nezávislosti, v ktorej sa konajú neverejné zasadnutia pléna ÚS, ako i kanceláriu predsedu Ústavného súdu.

FOTO: Potrvá minimálne dva roky, kým dobehneme deficit pre nezvolenie sudcov

Mali tiež možnosť vyskúšať si talár sudcu, nahliadnuť do kroniky alebo sa oboznámiť s dielami známych umelcov najmä z východného Slovenska, ktoré sú umiestnené v priestoroch Ústavného súdu.

„Ako nový predseda ÚS som chcel zachovať tradíciu, ktorá tu bola predo mnou zavedená, pretože si myslím, že takéto podujatie (DOD, pozn. TASR) významne prispieva jednak k propagácii samotného ÚS, ale aj ústavnosti,“ povedal pre médiá predseda ÚS SR Ivan Fiačan, ktorý zároveň odovzdal ceny výhercom literárnej a výtvarnej súťaže.

DOD otvoril súbor Odrobinka pracujúci na Základnej umeleckej škole Bernolákova v Košiciach svojím predstavením na tému spravodlivosť. Návštevníkom, ktorými boli prevažne študenti, sa prihovoril aj predseda ÚS.

„Vaši rovesníci dnes v úvode programu vyslovili nádej, že spravodlivosť dohliada na ochranu práv a slobôd. Ja vyslovujem nádej, že na ochranu ľudských práv a základných slobôd bude v blízkej dobe nestranne a nezávisle pri svojich rozhodnutiach dohliadať plné plénum ÚS,“ povedal Fiačan vo svojom príhovore v nadväznosti na tohtotýždňové zvolenie zvyšného počtu kandidátov poslancami NR SR. Do funkcie ich má vymenovať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Krajský súd dal zelenú zhromaždeniu kotlebovcov v Trenčíne

ÚS podľa jeho slov pripravuje nový rokovací a spravovací poriadok, vďaka ktorému by sa okrem predsedu, podpredsedu a hovorcu verejne vyjadroval aj predseda senátu alebo ním poverený sudca, spravidla sudca spravodajstva.

„Myslím si, že komunikácia navonok, o čom svedčí aj DOD, je veľmi dôležitá pre poznanie samotného ÚS – aj tej práce, ktorú robí, ale aj pre poznanie jeho rozhodovacej činnosti – zvlášť vo veciach verejného záujmu,“ uzavrel Fiačan.

Na snímke návštevníci stoja pred budovou Ústavného súdu Slovenskej republiky počas Dňa otvorených dverí v Košiciach 27. septembra 2019.  FOTO TASR – František Iván *** Local Caption *** ústavný súd Slovenskej republiky

Môže vás zaujímať

Historická budova Lekárne u Salvátora bude prístupná verejnosti