Jednou vetou

FOTO: Na východe rozbil volič urnu, inde sa volilo v krojoch

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019: Čo všetko sa udialo počas volieb?

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Pokojná atmosféra počas volieb? Ako kde! V Medzanoch volič zobral urnu, tá sa rozsypala aj s hlasmi voličov. Naopak, príjemné spestrenie zaznamenali vo Veľkom Šariši, kde sa volilo v krojoch a so spevom!

 

20:00 V obci Medzany v okrese Prešov je už približne hodinu zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou.
„Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,“ uviedol starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.
Hlasovanie v obci sa predĺžilo do 23:16 hod.

 

Iná je situácia vo Veľkom Šariši. Tam sa spieva.

„Zúčastňujeme sa každých volieb, a keď tak ako dnes sme konečne mohli byť spolu všetci, tak radi ideme voliť, lebo to je naša povinnosť. Chodíme takto stále, lebo vždy v sobotu niekde spievame, alebo máme nejaké akcie, tak ideme buď pred akciou, alebo po akcii. Už sme aj volili o pol desiatej, keď sme rýchlo poháňali šoféra, aby nás konečne priviezol na voľby, ale sme to stihli,“ uviedol jeden z členov Dušan Lukáč.

Starší občania Lendaku zvyknú voliť hneď po omši a v krojoch

Podporiť folkloristov prišla aj Prešovčanka Ľubica Hupcejová, ktorá ako povedala, spieva už od malička. „Som učiteľka v materskej škole, praktizujem to aj s deťmi a vediem ich k tomu. Folklór mám v krvi asi po rodičoch, dedkovi, babke, otcovi, a tak. Veľmi sa mi to páči, nielen tu v Šariši. Každý región je iný a páčia sa mi rôzne kroje, zvyky, tradície, jednoducho čo sa týka ľudových vecí, všetko sa mi páči,“ doplnila Hupcejová s tým, že v kroji volila v minulosti i v Prešove.

ONLINE: Slováci volia prezidenta, väčšina kandidátov už odvolila

Podľa primátora Veľkého Šariša Viliama Kalla sú folkloristi ich dlhodobí kultúrni partneri. „Zoskupujú sa už 11 rokov, sme na nich hrdí. Sú takmer na každom našom kultúrnom podujatí a vytvárame im dá sa povedať veľmi dobré podmienky. Som veľmi rád, že ich dobrá nálada sa prenáša všade, ako aj dnes napríklad na tieto volebné miestnosti,“ povedal Kall.

Mesto podľa jeho slov folkloristov ročne podporuje sumou 1000 až 1500 eur ročne.

Fotogaléria:

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur