Jednou vetou

FOTO: Vodohospodári predpokladajú, že z Ružína vytiahnu viac odpadu ako vlani

Pracovník SVP pri nornej stene s odpadom na Ružíne medzi obcami Jaklovce a Margecany 19. novembra 2019. FOTO TASR - František Iván
Vodohospodári predpokladajú, že v tomto roku vytiahnu z vodnej stavby Ružín v okrese Košice-okolie viac odpadu ako vlani. Nasvedčuje to aktuálna situácia po minulotýždňovej povodni na tokoch riek Hornád a Hnilec. Povedal to Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) po tom, ako po výdatných dažďoch skončil odpad z brehov vo vode.

V minulom roku z Ružína vytiahli celkovo 250 ton odpadu, tento rok doposiaľ 100 ton. „Aktuálna situácia po povodni smutne nasvedčuje tomu, že v množstve odpadu pokoríme minuloročný rekord,“ uvádza SVP s tým, že odstraňovanie naplaveného odpadu stojí značnú sumu peňazí, ktoré by sa mohli vynaložiť efektívnejšie – či už na údržbu samotnej vodnej stavby, alebo na protipovodňovú úpravu v obciach.

Traja muži nazhromaždili pri Trnave 300 ton odpadu

Náklady na činnosti súvisiace s čistením hladiny v roku 2018 dosiahli približne 80.000 eur. „Rok 2019 sumarizujeme, predbežne to vyzerá približne na 60.000 eur. Ak však po danej povodni budú náklady vyššie a náš podnik nedokáže vyčleniť viac financií z vlastných zdrojov na tento účel, bez pridelenia mimoriadnych dotácií nebude možne znečistenie zlikvidovať,“ vysvetlili vodohospodári.

K výraznému znečisteniu došlo pre zvýšené vodné stavy, voda zobrala odpad z nepovolených skládok, ktoré opakovane vznikajú v blízkosti riek Hornád a Hnilec, na ktorých sútoku sa vodná nádrž Ružín nachádza. SVP pripomína, že je to dôsledok nezodpovedného nakladania s komunálnym odpadom a nízke ekologické povedomie obyvateľov obcí v povodí nad vodnou nádržou, ktoré má plochu takmer 2000 štvorcových kilometrov. „Najväčším znečisťovateľom je samozrejme občan, bez ohľadu na to, či je to rybár, chatár, alebo občan obce, a bez ohľadu na to, o aké ročné obdobie ide,“ dodáva.

Na Luníku IX čistia čiernu skládku, množstvo odpadu odhadujú na 740 ton

Za problematiku okolia Ružína označili vodohospodári aj nelegálne stavby, respektíve objekty ako móla, prístrešky bez základov, hradenia, privezené karavany, unimobunky a podobne. „Tieto čierne obydlia a prístrešky sa časom samé stanú odpadom, ktorý skončí v rieke, keďže často ide o provizórne stavby bez základov a vietor, či väčšia hladina rieky ich stiahne so sebou. V takom prípade je potrebné postupovať v zmysle zákona o odpadoch,“ uvádzajú.

Čistenie Ružína od naplavených odpadov SVP zabezpečuje od roku 2015 aj pomocou špeciálnych norných stien, ktoré ich približujú k brehu, kde dochádza k čisteniu. Na zabránenie znečisťovania hladiny SVP realizuje technické opatrenia, aby sa odpad nedostával do nádrže, ale aby bol zachytený a odstraňovaný z vody už na vtoku Hornádu a Hnilca do nádrže. „Vo významnejšej miere môže otázku prevencie vyriešiť len zodpovednejšie nakladanie s odpadmi v obciach v povodí týchto riek,“ uzatvára SVP.

Môže vás zaujímať

Na Pustom hrade sa uskutočňuje aktuálne najväčší archeologický výskum na Slovensku