Gemer zasiahla snehová búrka, zasahovali cestári

Ilustračné foto

TASR/AP

Snehová búrka zasiahla v pondelok (5.2.) od skorého rána do poludňajších hodín oblasť Silickej planiny. V oblasti Gemera, od Henckoviec až po Domicu a od Plešivca až po Hrhov, v dôsledku toho napadlo 15 až 30 centimetrov nového snehu. Informovala o tom Správa ciest Košického samosprávneho kraja (SC KSK), ktorej pracovníci zasahovali pri zabezpečení prejazdnosti ciest.

„Od rána bolo v tejto oblasti nariadených 29 výjazdov posýpačov na opakované prepluhovanie a následný posyp ciest. Na výpomoc Gemerčanom bolo vyslané aj posýpacie vozidlo z Čane. Cesta cez horský priechod Soroška bola ráno udržiavaná za asistencie polície, ktorá na dobu posypu a odpluhovania snehu z vozovky celý úsek v protismere údržby uzavrela a púšťala len vozidlá ‚v závese‘ za posýpačmi,“ uviedla technicko-prevádzková námestníčka riaditeľa SC KSK Zuzana Fejesová. Len na horskom priechode Soroška boli podľa nej nasadené paralelne tri posýpače, ktoré opakovane zabezpečovali prejazdnosť úseku.

Náročný víkend cestárov

Popoludní sú všetky cesty v Košickom kraji zjazdné, prevažne mokré, vo vyšších polohách sa môže nachádzať kašovitá vrstva snehu do dvoch centimetrov.

Cestári majú za sebou aj náročný víkend, keď na hornom Zemplíne padali stromy, na dolnom Zemplíne zaplavovalo úseky ciest a na Spiši bol vyhlásený prvý kalamitný stupeň. Na Sobranecku daždivé počasie, ktoré trvalo od piatka (2.2.), rozmočilo pôdu na svahoch lesných pozemkov. Vplyvom toho stromy neudržala ich koreňová sústava a po zaťažení konárov popoludňajším mokrým a ťažkým snehom ich desiatky popadali na cestu. Najhoršia situácia bola na ceste III. triedy z obce Ruský Hrabovec do Ruskej Bystrej.

Obec zostala odrezaná od okolia od polnoci zo soboty (3.2.) na nedeľu až do nedeľňajšieho dopoludnia. Na sprejazdňovaní cesty podľa SC KSK pracovalo priamo v teréne 35 ľudí, z toho 14 profesionálnych hasičov, 13 hasičov – dobrovoľníkov a osem cestárov. V menšej miere popadali stromy aj na vozovku cesty II. triedy medzi obcami Podhoroď a Ruský Hrabovec, kde bola cesta sprejazdnená operatívne. Zdržania boli maximálne do hodiny.

Vyše 7 tisíc kilometrov pluhovania

Na cestách v okresoch Gelnica a Spišská Nová Ves bol z dôvodu intenzívnych a masívnych snehových zrážok v sobotu večer o 7.00 h vyhlásený prvý kalamitný stupeň, ktorý trval až do nedeľňajšieho rána. Na lesných úsekoch padali na vozovku snehom zaťažené stromy. Problémy boli aj so stromami a konármi, ktoré zasahovali do profilu vozovky, najmä na úsekoch ciest horských priechodov Grajnár, Súľová, Veľký Folkmár a v oblasti okolo obce Mlynky.

„Počas víkendu bolo na území Košického kraja cesty opakovane posypávaných spolu viac ako 5000 kilometrov ciest. Na vyše 7000 kilometroch ciest bol odstránený sneh pluhovaním. Na úsekoch, kde sneženie ustalo, sa následne pokračovalo v dočisťovaní ciest aj v priebehu pondelka,“ konštatovala Fejesová.

Na dolnom Zemplíne bolo sneženie menej intenzívne, avšak v tejto oblasti bol problém so zaplavením niektorých úsekov komunikácií vodou, najmä pred obcou Kravany, medzi Veľkou Tŕňou a Malou Tŕňou, a pri Karlovom dvore – miestnej časti Slovenského Nového Mesta.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Demolačný stroj dorazil k poškodenej bytovke na Mukačevskej ulici