Jednou vetou

Gregorovce si pripomenú výročie plánovaného sobáša M. Kušnírovej a J. Kuciaka

Ján Kuciak a jeho priateľka Martina Kušnírová

Foto: TASR

Spevák Richard Müller, Katarína Koščová, Slovenský komorný orchester, folklórny súbor (FS) Šarišan, folklórna skupina (FSk) Javorníček a viacero zborov z celého Slovenska vystúpia v sobotu 18. mája na Koncerte pre Martinu a Jána v Gregorovciach pri Prešove. Koncertom si organizátori pripomenú výročie plánovaného sobáša Martiny Kušnírovej a Jána Kuciaka.

Česko-slovenskú novinársku cenu OSF získal článok Jána Kuciaka

„Sme veľmi radi, že na koncerte pre Jána a Martinu vystúpi aj česko-slovenská legenda Richard Müller. Richard je podobne ako väčšina ľudí zhrozený z príbehu Jána a Martiny a chce aj takýmto spôsobom podporiť ich rodiny, respektíve prispieť k tomu, aby sa na nich nezabudlo,“ uviedol PR manažér koncertu Anton Repka.

Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela otvoril Pohodu 2018 koncertom venovaným Jánovi a Martine. S podobným programom sa predstaví aj v Gregorovciach.

V jeho podaní zaznejú vrcholné diela baroka, romantizmu i súčasnej slovenskej hudby. Ďalšou účinkujúcou je prešovská speváčka Katarína Koščová, ktorá sa predstaví s tromi vlastnými skladbami v sprievode gitaristu Michala Brandysa.

Na koncerte vystúpia v spoločnom bloku FS Šarišan a FSk Javorníček, kde Šarišan symbolicky zosobňuje rodisko Martiny, zatiaľ čo Javorníček rodisko Jána. Šarišan predstaví divákom svadobné čepčenie nevesty a úryvok zo svadobnej zábavy, ktorá sa nikdy nestala. FSk Javorníček na koncerte zahrá repertoár svadobných a baladických piesní z rodnej obce Kuciaka.

V Žiline oceňovali významné osobnosti. Ocenení boli Kuciak a Kušnírová

Podujatie sa začne o 15.00 h svätou omšou v miestnom Kostole Narodenia Panny Márie. Samotný koncert bude od 17.00 h na neďalekom futbalovom ihrisku. Súčasťou akcie budú aj vizuálne diela – sochu s názvom Spojili nás vystaví Martin Dzurek a Jano Vajsábel, inštaláciu Nezabudneme bude realizovať Michal Kačmár.

Z prešovskej hlavnej stanice bude od 13.00 h do Gregoroviec a späť premávať kyvadlová doprava, zastavovať bude okrem stanice aj pri Trojici a pri Šariš parku vo Veľkom Šariši.

„Koncert v čase prvého výročia plánovanej svadby Martiny a Jána má v sebe symboliku stretnutia – v ten deň sa prostredníctvom nich mali spojiť dve rodiny, veríme, že podujatie spojí veľa ľudí, ktorým záleží na našej krajine. Chceme si pripomenúť týchto dvoch mladých ľudí a zdôrazniť, že nezabudneme na príčinu ich smrti. Chceme tiež vyjadriť spolupatričnosť s ich rodinami a so všetkými, ktorých táto tragická udalosť spojila v úsilí meniť Slovensko k lepšiemu,“ povedal o plánovanom koncerte jeho organizátor Michal Kaščák.

Okrem Pohody sa na akcii podieľa klub Stromoradie a obec Gregorovce.

Môže vás zaujímať

POLÍCIA: Mobilná aplikácia na pomoc občanom je na svete