Jednou vetou

Habovka: Vyše 300 muzikantov sa predstaví na detskom festivale ľudových hudieb

Ilustračné foto

Foto: TASR

Sála kultúrneho domu v Habovke bude počas víkendu 16. a 17. júna dejiskom festivalu detských ľudových hudieb s názvom Vidiečanova Habovka. V programe celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky detských ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov spevákov a inštrumentalistov sa predstaví viac ako 300 účinkujúcich, ktorí zvíťazili v krajských súťažiach. TASR informovala manažérka pre vzdelávanie Oravského kultúrneho strediska (OKS) v Dolnom Kubíne Zdenka Prílepková.

Festival sa začne v sobotu 16. júna, keď sa v prvom súťažnom bloku od 14.00 h predstavia detské spevácke skupiny a sólisti inštrumentalisti. Pokračovať bude od 16.30 h súťažou sólistov spevákov a detských ľudových hudieb. „Večer je pre mladých folkloristov pripravená tanečná škola. Na nej sa bližšie zoznámia aj s ľudovou kultúrou či krojmi českej obce Hustopeče,“ priblížil riaditeľ OKS Miroslav Žabenský.

Nový návrh na podporu folklóru v regiónoch

V nedeľu sa vedúci skupín a hudieb stretnú na rozborovom seminári. „Vybraní zástupcovia hudieb si pri hrobe Jozefa Vidiečana na miestnom cintoríne slovom i piesňou zaspomínajú na habovského primáša, na počesť ktorého sa podujatie organizuje,“ vysvetlil riaditeľ OKS.

Dopoludnia je pre mladých spevákov a muzikantov pripravená i exkurzia do zuberského skanzenu. Dvojdňový festival ukončí galaprogram spojený s vyhlásením výsledkov a odovzdaním cien.

Osobnosti na bicykloch vyzbierali rekordnú sumu peňazí

Podujatie je vyvrcholením práce v oblasti detského hudobného folklóru na Slovensku. Jeho cieľom je nielen vzájomná súťažná konfrontácia, ale i bližšie spoznanie tradičnej ľudovej hudobnej kultúry jednotlivých regiónov, jej spracovania a prenášania do súčasnosti. Nadväzuje na tradíciu hudobných stretnutí ľudových muzikantov, ktoré sa v obci realizovali od roku 1990. Tie sa v roku 2008 z iniciatívy starostu obce a miestnych zanietencov podarilo oživiť.

Festival pripravuje OKS v Dolnom Kubíne v spolupráci s Obecným úradom v Habovke. Vyhlasovateľom a odborným garantom podujatia je Národné osvetové centrum v Bratislave, z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru