Jednou vetou

HANUŠOVCE n/TOPĽOU: V kaštieli predstavia históriu skla

Kaštieľ Hanušovce

Foto: planetslovakia.sk

Krajské múzeum v Prešove – kaštieľ Hanušovce privíta v najbližších dňoch medzinárodný sklársky workshop pod názvom História skla 2020. Pripravený je bohatý program pre odbornú aj laickú verejnosť.

Špeciálny program je určený najmä deťom, ktoré sa môžu zmeniť na sklárskych majstrov a sami si vyrobiť pohár, šperky či skúsiť maľovať na sklo.

Ako agentúru SITA informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove, už v piatok 24. júla sa v pobočke múzea v Hanušovciach nad Topľou uskutoční 4. ročník vedecko-populárneho podujatia História skla 2020. Podľa odbornej pracovníčky múzea Eleny Dercovej bude konferencia zameraná najmä na výskum histórie výroby skla v rôznych časových obdobiach. „Účasť na konferencii prisľúbili viacerí odborníci na históriu a technológiu výroby skla, archeológovia, sklári a zástupcovia odborných škôl. Výnimočná bude aj prezentácia sklenených archeologických nálezov z rôznych lokalít,“ uviedla Dercová.

Počas obidvoch dní bude v archeoparku aj sklársky workschop. Návštevníci múzea sa tak okrem obdivovania sklárskeho remesla môžu aktívne zapojiť do rôznych činností. „Široká verejnosť vrátane detí sa bude môcť napríklad zúčastniť na experimentálnom tavení skla. Ako bonus si budú môcť vyrobiť sklenené výrobky podľa svojich predstáv – rôzne drobné predmety či šperky,“ informovala Dercová, podľa ktorej si v programe prídu na svoje všetky vekové skupiny návštevníkov.

Program pre verejnosť sa uskutoční v piatok 24. júla a v sobotu 25. júla od 8:00 do 18:00 v kaštieli a v archeoparku v Hanušovciach nad Topľou. Podujatie z verejných zdrojov podporil aj Fond na podporu umenia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru