Jednou vetou

Tatry: Požiar lesa zasiahol plochu 30 hektárov, bojujú s ním desiatky hasičov

Požiar v Tatrách 3. mája 2018

foto: facebook.com/Tatry

Požiar v oblasti Kežmarských Žľabov vo Vysokých Tatrách zasiahol plochu už približne 30 hektárov. Potvrdila to hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová s tým, že na miesto smerujú ďalší hasiči z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí Západ.

aktualizované: 16:23

Pri požiari momentálne zasahuje približne 50 príslušníkov HaZZ z Kežmarku, Vysokých Tatier, Popradu i Prešova a tiež hasiči z modulu pozemného hasenia požiarov v prírodnom prostredí Východ.

„Vrtuľník Letky Ministerstva obrany SR je už na mieste požiariska, o pár minút začne s hasením požiaru zo vzduchu. Prezident zboru, ktorý prerušil zahraničnú služobnú cestu v Prahe, príde na miesto udalosti približne o dve hodiny,“ dodala hovorkyňa.

Požiar pomáhajú hasiť vojaci z Vrtuľníkového krídla Prešov, na základe požiadavky HaZZ nasadili na hasenie vrtuľník Mi-17 s bambi vakom a poskytli cisternu s palivom. „Ozbrojené sily SR sú pripravené na nasadenie v rámci domáceho krízového manažmentu v prospech občanov Slovenskej republiky nepretržite,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Apríl 2018 bol rekordne teplý – padol aj bradatý rekord

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR apeluje na turistov vo Vysokých Tatrách, aby sa vyhýbali lokalite požiaru. „Výstraha platí pre lokality Tatranská Kotlina, Kežmarské Žľaby, na chodníku v smere na Chatu Plesnivec a v Doline siedmich prameňov. Výstraha platí nielen pre turistov, ale aj pre leteckých športovcov,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva. Požiar Lesov mesta Kežmarok zasiahol plochu v 4. a 5. stupni ochrany prírody, hasenie komplikuje neprístupný terén.

Turistov z oblasti ohrozenej požiarom evakuujú horskí záchranári

Turistov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú vo Vysokých Tatrách v oblasti zasiahnutej požiarom, už evakuujú horskí záchranári. Šéf Horskej záchrannej služby (HZS) Jozef Janiga pre TASR uviedol, že návštevníkov posielajú z vysokohorského terénu smerom dole v podstate z celej Doliny Bielej vody.

„Je to zatiaľ relatívne pokojné, to, čo nás mrzí, tak niektorí ľudia nepočúvajú príkazy, niektorí, hlavne poľskí občania, vôbec nereagujú a je veľký problém ich dostať odtiaľ preč. Nechcú rešpektovať príkazy,“ upozornil Janiga s tým, že touto dolinou vedú veľmi frekventované turistické trasy, nachádzajú sa tam dve chaty Plesnivec a Brnčalka a vzhľadom na slnečné počasie je tam dosť veľa ľudí. S evakuáciou ľudí pomáhajú desiatky príslušníkov HZS.

Pre požiar vo Vysokých Tatrách evakuovali 1200 turistov

HZS v tejto súvislosti upozorňuje návštevníkov na dočasné uzavretie turistických chodníkov: Kežmarská Biela voda – ústie – Nad Matliarmi, Šalviový prameň – Kovalčíkova poľana – chata pri Zelenom plese, Tatranské Matliare – Veľké Biele pleso a odtiaľ smerom na Chatu Plesnivec. Neprístupná je tiež trasa Čierna voda – Chata Plesnivec, Tatranská Kotlina – Šumivý prameň – Chata Plesnivec, Kežmarské Žľaby – Tatranská Kotlina a tiež Veľké Biele pleso – Kopské sedlo – Zadné Meďodoly.

 

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru